How We Disappeared – Jing-Jing Lee

How We Disappeared İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluk Ordusu tarafından seks kölesi olarak çalışmaya zorlanan kadınların hikayesini anlatıyor. Kitap kısmen Singapurlu yazar Jing-Jing Lee’nin büyük büyükbabasının deneyimlerine dayanıyor. Okuması pek kolay olmayan bir roman var karşınızda anlayacağınız.

How We Disappeared - Jing-Jing Lee

How We Disappeared ve kadınlar

How We Disappeared Singapur’da geçiyor. Savaş sırasında seks kölesi olan Wang Di ve henüz 12 yaşında olan ve büyükannesi hakkındaki gizemi çözmeye uğraşan Kevin’in hikayeleri ayrı bölümlerde anlatılıyor. Tarihler de karakterlerin yaşadığı dönemlere göre değişiyor. Her iki hikaye de ayrı ayrı kalbinizi kıracak hikayeler ve karakterler çok iyi çizildiğinden empati kurmadan edemiyor insan. Savaş süresince yaşadıkları yetmezmiş gibi bu kadınlar evlerine döndüklerinde de huzuru bulamıyorlar. Ömürleri boyunca bu utançla yaşamaya devam ediyor ve ne yazık ki aileleri ve toplum tarafından dışlanıyorlar. Konusu itibariyle zor bir kitap bu ancak yazar iyi bir iş çıkarmış diyebilirim.

Japon istilası ile ilgili bir başka kitap da Tan Twan Eng’in The Garden of Evening Mists adlı kitabı. Ona da mutlaka göz atın derim.

How We Disappeared - Jing-Jing Lee

Oneworld Publications’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: How We Disappeared – Jing-Jing Lee

The heart-rending story of survival and endurance in Japanese-occupied Singapore
Singapore, 1942. As Japanese troops sweep down Malaysia and into Singapore, a village is ransacked, leaving only three survivors, one of them a tiny child.

In a neighbouring village, seventeen-year-old Wang Di is bundled into the back of a troop carrier and shipped off to a Japanese military brothel. After sixty years of silence, what she saw and experienced there still haunts her.

And in the year 2000, twelve-year-old Kevin is sitting beside his ailing grandmother when he overhears a mumbled confession.  He sets out to discover the truth, wherever it might lead, setting in motion a chain of events he could never have foreseen.

Weaving together two timelines and two very big secrets, this evocative, profoundly moving and utterly dazzling debut opens a window on a little-known period of history, and heralds the arrival of a thrilling new literary star.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön