Hoşça Kal Küçük – Tarık Dursun K.

Hoşça Kal Küçük 2015 yılının Ağustos ayında kaybettiğimiz yazarımız Tarık Dursun K.’nın özene bezene yazdığı, müthiş bir çocuk kitabı. Yazarın kitaplarını daha önce okuduysanız dilinin nasıl farklı, nasıl ahenkli olduğunu da biliyorsunuzdur zaten. Ancak daha önce hiç okumadıysanız bu güzelim kitabını çocuğunuzla birlikte okuyun ve yazarın yarattığı o çok samimi ve sıcak dünyaya adım atın.

Hoşça Kal Küçük - Tarık Dursun K.

Hoşça Kal Küçük bir çocuğun doğumundan önce, doğumundan sonra ve küçük yaşlardaki yaşam sürecini, ailesinin öyküsüyle birlikte oldukça eğlenceli ve duygusal bir tarzda anlatıyor. Çocuğun anne babası geçim sıkıntısıyla boğuşurken oğulları dünyaya gelir. Zaman zaman Dede’nin yayladaki evine giderler ve orada kalırlar. Babanın yeni bir iş nedeniyle ailesini de yanına alarak İstanbul’a gidişi, bu büyük şehirde yeni bir eve taşınmaları ve annenin de bir işe girmesiyle çocuğun hayatı değişmeye başlar. Çocuk artık evde yalnızdır ve ona karşıdaki Ermeni usta Kamer yardım eder. Şeftalinin daldan pat diye düşüşüne kadar tüm detayları anlatan ve insanın hayalinde gerçek bir dünya yaratan yazar, çocukla birlikte her şeyi yaşamanızı da sağlar. Dokunaklı bir kitap bu ve kitap bittiğinde siz de artık bebeklikten çıkacak ve küçük olacaksınız. Hoşça kal küçük, işte bebeklik bitti artık. Keyifle!

Hoşça Kal Küçük - Tarık Dursun K.

Kitapta beni gülümseten cümleler: “İnsanlar, geçip gittikten sonra geride kalan yıllarıyla pek ilgilenmezler. Önem de vermezler buna. Önemli olan; dün değil, bugünü yaşamaktır, yarına hazırlanmaktır, derler. Bu yüzden hep bugün yaşanır, hep yarın gözlenir; dün, madem çok gerilerde kalmıştır, artık üzerinde durmanın, hatta anımsamanın bile bir değeri olabilir mi?”
“Aslında biliyordu. İstanbul kocaman bir kentti, insan içinde yutulup yitiliverirdi. Orada başarıya ulaşmak, ulaşıldığı yerde kalabilmek kolay değildi. Güvence yoktu.”
“Torosları aşmaya başladılar. Görüntü, çam ağaçlarının, yalçın kayalıkların, uçurumlu derelerin arasından uzanıyordu. Uyku saatindeyken Bebek uyumadı, hep camdan dışarıyı seyretti.”


Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hoşça Kal Küçük – Tarık Dursun K.

Beni dinler misiniz?
Küçük bir çocuk ailesinin hikâyesini anlatıyor bu kitapta.
Günbegün kendi dünyasını nasıl oluşturduğuna da şahit olmaya davet ediyor sizi.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 12, 13, 14+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön