Hoşça Kal Berlin – Christopher Isherwood

Hoşça Kal Berlin beni üzeceğini bildiğim ama yine de karşı koyamadığım kitaplardan biriydi. Christopher Isherwood’un daha önce hiçbir kitabını okumadım ancak Tek Başına Bir Adam adlı kitabından uyarlanan aynı adlı filmi çok sevmiştim. Bu kitabı da Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap listesinde olduğundan ve yazarı çok merak ettiğimden okumak istedim. İyi ki okumuşum. Isherwood iyi bir yazar.

Hoşça Kal Berlin - Christopher Isherwood

Hoşça Kal Berlin, Berlin’in Hitler iktidara gelmeden önceki halini anlatıyor. Renkli ve hayli eğlenceli karakterlerle dolu kitapta Hitler’in zamanla yükselişi enfes bir şekilde anlatılmış. Kitabın başlarında çok az bahsi geçen “değişen durum” kitap ilerledikçe şiddetini artırıyor. Yazar toplumun kademeli olarak değişimini hem değişimden daha çok bahsederek hem de giderek büyüyen faşizmin şiddetlerini göstererek anlatıyor. Hayran kalmamak elde değil. Öneririm.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hoşça Kal Berlin – Christopher Isherwood

Christopher Isherwood, Hoşça Kal Berlin’de okuyucuları, kendisinin de yıllarca yaşadığı ama Hitler’in iktidara yükselmesiyle terk etmek zorunda kaldığı, 1930’ların ilk yarısındaki kozmopolit Berlin’e, yok olup gitmiş bir dünyaya götürüyor.

Romanın yazarla aynı adı taşıyan ve olayların dışında durarak, olan biteni “bir fotoğraf makinesi gibi” kaydetmeyi tercih eden anlatıcısı aracılığıyla eski Berlin’in renkli gece hayatına tanık oluyor, Yahudilerden göçmenlere, eşcinsel çiftlerden oyuncu olma hayali kuran genç kızlara, Nazi sempatizanlarından komünistlere onlarca ilginç ve unutulmaz kişiyle tanışıyoruz. Isherwood, bizi bu insanlar galerisinde dolaştırırken arka planda da yavaş yavaş dağılan bir toplumun fotoğrafı beliriyor.

Hava kararınca bir kız şarkı söylemeye başladı. Rusça söylüyordu ve bu da her zamanki gibi insana hüzün veriyordu. Uşaklar bahçeye bardaklar ve kocaman bir kâse kırmızı şarap getirdiler. Hava soğumaya başlamıştı. Gökyüzünde milyonlarca yıldız vardı. Ta ötelerde, büyük ve durgun gölün üzerinde hayalet yelkenliler, hafif ve kararsız gece rüzgârıyla birlikte yön değiştiriyor, oraya buraya seğirtiyorlardı. Gramofon çalıyordu. Ta ötelerde, kentin içinde, oylar sayılıyordu şu anda. Natalia’yı düşündüm: Belki de tam zamanında kurtulmuştu. Karar kaç kez ertelenirse ertelensin, tüm bu insanlar kötü bir sona mahkûmdu. Bu akşam, bir felaketin kostümlü provasıydı. Bir dönemin son gecesi gibiydi.

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön