Hızlandıkça Azalıyorum – Kjersti Skomsvold

Hızlandıkça Azalıyorum yıllar önce alıp kitaplığa yerleştirmeme rağmen bir türlü okumak istemediğim, köşe bucak kaçtığım bir kitaptı. Şimdi nihayet okuduğumda neden kaçtığımı çok iyi anladım. Gelecekte nasıl bir insan olabileceğinizi bir kitapta okudunuz mu daha önce? Ben Hızlandıkça Azalıyorum’da kendimi okudum ve aslını isterseniz hayli endişelendim.

Hızlandıkça Azalıyorum Mathea Martinsen’in hikayesini anlatıyor. Mathea, Epsilon’la evli olmasına rağmen oldukça yaşlı ve yalnız bir kadın. Hatta neredeyse görünmez bir kadın. Hayatının en önemli anları alışverişe gitmekle tanımlanır bir hale geldiği zamanlarında, biraz daha görünür olmak istiyor. Türlü türlü oyunlarla dünyada bir iz bırakmaya çalışıyor Mathea ve ben bunları okurken ağlasam mı sinirlensem mi bir türlü karar veremiyorum. Sonra her gün göreyim de unutmayayım diye koluma yaptırdığım dövmem Memento Mori çıkıyor karşıma, iyice aptallaşıyorum. En çok da kitabın sonuna kahroldum, özellikle Mathea’nın canı gibi sevdiği Epsilon’un yaptığına içim acıdı gerçekten. Beni çok sarstı bu kitap anlayacağınız ancak eminim okuyan herkesi öyle ya da böyle etkisine alacak. Yalnızlık, yaşlılık ve ölüm üzerine bol bol düşüneceksiniz. Bundan sonra parkta, yolda nerede yaşlı bir insan görsem en azından mutlaka hatırını sormayı planlıyorum, belki siz de aynını yaparsınız. Kjersti Skomsvold iyi bir yazar, gözünüzden kaçmasın derim. Mutlaka ve keyifle okuyun.

“Bir insandan nefret ettiğimizde onda kendi içimizde gömülü bir şeyden nefret ederiz.”

Hızlandıkça Azalıyorum - Kjersti Skomsvold

Jaguar Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hızlandıkça Azalıyorum – Kjersti Skomsvold.

“Yeryüzünde yaşadığın her mutlu an kederle ödenmek zorundadır.”

Son yıllarda Norveç’in çıkardığı en güçlü yazarlardan Kjersti Skomsvold, şiirsel ve dokunaklı romanıyla Türkçede.

Mathea’nın yaşam ve ölüm, yaşlılık ve yalnızlık hakkında inceliklerle örülü zarif hikâyesi… Derinlikli bir melankoli, farklı bir mizah, küçük kelimeler, kısa cümleler, ufak paragraflar ve büyük bir yetenek…

Norveç’te yayımlandığı yıl Tarjei Vesaas İlk Kitap Ödülü’ne layık görülen Hızlandıkça Azalıyorum’u Norveççe aslından Deniz Canefe çevirdi.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön