Hemingway’le Yemek Bir Şenliktir – Craig Boreth

Hemingway’le Yemek Bir Şenliktir, Ernest Hemingway’in yeme ve içme tutkusunu anlatan ve yazarın yemekten hoşlandığı yemeklerin tariflerine yer veren bir kitap. Hemingway’in müthiş bir yazar olduğunu düşünsem de yazar aynı zamanda berbat bir kocaydı. Hakkında okuduğum onca kitaptan sonra yazara farklı gözlerle bakmaya başladım ama yine de onca müthiş kadının bu ilginç adama neden bu kadar aşık olduğunu anlamak güç değil sanırım. Hayata böylesine tutkuyla bağlı bir adamı sevmemek zor olsa gerek. Yediklerine içtiklerine bakılırsa da onunla zaman geçirmek hayli eğlenceli görünüyor.

Hemingway’le Yemek Bir Şenliktir, Ernest Hemingway’in kitaplarındaki yemek sahnelerinden yazarın en sevdiği bar ve restoranlara kadar renkli bir okuma sunuyor. Yazarın yaşadığı yerlere göre ayrılmış bölümlerde, yemeklerin kimlerle ve ne zaman yenildiği bilgilerinin yanı sıra tarifleri de yer alıyor. Craig Boreth Hemingway’in yedikleriyle kalmayıp içtiklerini de kitaba eklemeyi ihmal etmemiş. Yeme içmenin Hemingway üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu görmenin yanı sıra bu etkinin kitaplarına da hoş bir şekilde yansıdığını görüyor insan. Eğer Hemingway seviyorsanız bu kitaba da bayılacağınıza eminim. Ayrıca tarifler çok çeşitli ülkelerden olduğundan ortaya oldukça eklektik bir yemek kitabı da çıkmış. Yeme içmeden ustaca keyif alan herkese öneririm. Afiyetle!

Hemingway'le Yemek Bir Şenliktir - Craig Boreth

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hemingway’le Yemek Bir Şenliktir – Craig Boreth

Yemekte aşk olduğunu keşfettim, başka hiç bir yerde kalmamış olsa da. Sindirim sistemim dayandığı sürece bu aşkın peşinden gideceğim.

“Ernest Hemingway birçok yönden bir kaşifti. Farklı ülkelerde yaşadı, aylarca evinden uzaklarda dolaştı. Aynı zamanda hem kendi hayal dünyasında hem de yarattığı kahramanlarının imgelemlerinde derin yolculuklar yaptı. yeni coğrafyalar, deneyimler ve insanlar için durdurulamayan bir iştahı vardı. Her ayrıntıyı büyük bir ustalık ve kavrayışla izleyen bir doğa tarihçisi gibi. (…) Ernest Hemingway aynı zamanda büyük miktarda yer, içer iştahını sonuna kadar zorlardı. Kitapları bazen görkemli ziyafetler bazen günlük yemek ve içki maceralarıyla doludur. Hemingway’le Yemek Bir Şenliktir, onun serüvenlerinin soluksuz takipçilerinin, bu sefer de onun ürünüdür. Sözcülerin – Aguacates, Puree de Marron, Chambery Cassis ya da Amontillado tınısı bile sayfalar boyu sürer, lezzet ve kokular uzun süre damakta kalır. İşte Hemingway’in sanatının temeli buydu.(…) Hemingway, karakterlerini yaşadıkları zaman ve mekanın içine yerleştirmek için yerel yemek ve içkileri kullanır. Yerel mutfağı deneyen karakterlerle birlikte biz de kendimizi evimizdeymişiz gibi hissederiz. Kahramanlar, aşk ve ölümle sürdürdükleri destansı mücadele içinde sürüklendikleri toprakların mutfaklarında bir hazine ve tutunabilecekleri bir temel bulurlar. Onun edebiyatına ve efsanesine bir parça olsun katılabilmek için Hemingway’le yemek Bir Şenliktir’de yemek ve içkilerin hazırlanışı ve tüketimi, aynı zamanda yazarın alabalık avlarındaki yalnızlığını, boğa güreşlerinin dramını ya da av yoldaşlığını da uyandıracak biçimde verilmeye çalışılmıştır. Bu, en az onun edebiyatı kadar kişisel bir şölendir. (…) Bu kitaptaki tarifleri hazırlarken dileğim Hemingway’i ya da başka bir yazarı ilk okuduğunuz zamana dönebilmeniz. Hemingway edebiyatının, hayret uyandıran noktalarından biri de yalın deneysellikten derin analitikliğe kadar çok farklı boyutlarda okunabilmesidir. Hemingway’in ziyafetlerinin onun edebiyatına bir başka boyut katacağını, yazarın kitaplarıyla kurmuş olduğnuz kişisel bağın daha da kuvvetleneceğini umuyorum. Hemingway’in farklı okurlarının tümünü doyuracağına, onun bizim için yarattığı dünyadan hepimizin zevk alacağına inandığım bir kitap oldu bu. Belki daha önce hiç okumadığınız bir kitabını okuyacaksınız. Belki de en sevdiğiniz kısa öyküsünü neden sevdiğinizi bir kere daha hatırlatacak yeni bir şey bulacaksınız. Hepinize bu yemekleri yapmanın zevkleri deneyimini ve kendi hayal gücünüzle usta bir hikayecinin yanı başında tıka basa doyma ve kendinizden geçme anları diliyorum.”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön