Hemingway’in Kadınları – Naomi Woods

Hemingway’in Kadınları Londra’da güzelim bir charity shop’ta bulduğum ve hemen okunacaklara attığım bir kitaptı. Açıkçası Paula McLain’in Paris’teki Eş adlı kitabından sonra Hemingway’in eşleri hakkında bir şeyler okumaya gücüm var mıydı ona bile emin değildim. Geçtiğimiz günlerde eşimden benim için kitaplıktan bir kitap seçmesini rica ettim. O da uzaktan şöyle bir bakıp, ilk gözüne çarpan mavi kapaklı kitabı seçti. Yoksa bu kitabı kim bilir ne zaman okurdum bilemiyorum. Paris’teki Eş’te Hemingway’e biraz daha sempatiyle bakabildiğimi hatırlıyorum ama bu kitaptan sonra Hemingway’e hiç sempatiyle bakamadım. Müthiş bir yazar ama berbat bir eşmiş Hemingway.

Hemingway’in Kadınları kurgu bir kitap olsa da yazar, Hemingway ve dört eşi hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmış elbette. Kitap boyunca aklıma sürekli takılan soru şu oldu: Bu inanılmaz dört kadın, bu adamın nesine aşık oldu? Tamam çok değişik bir karakter ve zamanının en iyi yazarlarından biri olarak tanımlanıyor ama ne baba olmaya ne de bir eş olmaya hazır bir adam bu. Eh bir de tabi değişmez olarak sürekli aldatıyor eşlerini Ernest. Buna rağmen herkes onu kendinde tutmak istiyor. Ne vardı bu adamda bu kadar cazip olan? Odasına kapanıp saatlerce yazan, balığa çıkan ve hayvanları avlamaktan müthiş zevk alan bu adamın bu dört müthiş kadına sahip olmak için ne yaptığına şahit olmak isterdim doğrusu. Keşke zamanda geriye gidebilsem de Hemingway’i görebilsem! (Belki ben de aşık olurum, kim bilir?) Hemingway’le kalmayıp yaşadığı evleri de görmek isterdim açıkçası, internette kısa bir araştırma yapacak olursanız, Hemingway evlerinin birbirinden güzel olduğunu göreceksiniz. Hepsi de eşlerinin harikası elbette. Eğer Ernest Hemingway meraklısıysanız okuyun derim, çok seveceğiniz bir kitap olabilir. Ben kitabı orijinal dilinde okudum ama dilimize de çevrilmiş. Keyifle!

Hemingway'in Kadınları - Naomi Woods

Nemesis Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hemingway’in Kadınları – Naomi Woods

1926 yılının baş döndürücü yaz aylarında Ernest Hemingway ve eşi Hadley, Paris’teki evlerinden ayrılıp Güney Fransa’da bir villaya yerleştiler. Briç oynayıp cin içebilecekleri, bol bol yüzebilecekleri yaz ayları boyunca, gittikleri her yerde onlara eşlik eden biri vardı: Fife. Göz alıcı bir kadın… Hadley’nin en yakın arkadaşı. Ernest’in gizli aşığı… Ernest Hemingway’le evlenip onun soyadını alan ilk kadın Hadley’di. Ama son kadın ne o olacaktı ne de Fife. Dört sıra dışı kadın, kendi dönemlerinin en önemli yazarı olan Ernest Hemingway’in hayatına birbiriyle çakışan zamanlarda girip diğer kadınlarla yüzleşmek ve aşk için neleri göze alabileceklerini sorgulamak zorunda kalacaklardı. Hemingway’in Kadınları, 20. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran Ernest Hemingway’in hem yazarlık kariyerine hem de özel hayatına ışık tutan, etkileyici bir roman.

Menüye dön