Hece Cümbüşü – Nick Hornby

Hece Cümbüşü Nick Hornby’nin okuduğum ilk kitabı. Romanları yerine Nick Hornby ile kitaplar üzerine yazdığı makalelerden oluşan bir kitabı ile tanışmak istedim. İyi de etmişim. İyi bir yazarda aradığım en önemli özellik bolca kitap okuması olduğundan Nick Hornby ile bundan sonra iyi geçineceğimizi düşünüyorum.

Hece Cümbüşü - Nick Hornby

Hece Cümbüşü ve okuma uğraşı

Hece Cümbüşü adlı kitabında Nick Hornby ay ay satın aldığı kitapları ve o ay okuduğu kitapları listeliyor ilk önce. Sonraki sayfalarda da okudukları hakkında neler düşündüğünü çok hoş bir dille anlatıyor. O ay içinde satın aldığı kitapların çoğunu okumaması ve okuma listesindeki başka başka kitapları okuması açısından Nick Hornby ile aramızda harika bir benzerlik yakaladım. Çoğu kitap sever de onunla bu yakınlığı kurabilecektir zaten. Nick Hornby kitap almayı seven bir insan. Elbet bir gün bir zaman okuyacağını biliyor bu kitapları, yanında olmaları bile yetiyor sanırım. Yazarın bir edebiyat dergisine yazdığı bu makalelerde okura seslenişi ve okurla konuşması da çok hoşuma gitti. Anlayacağınız gayet samimi bir dille yazılmış bir okuma uğraşı kitabı Hece Cümbüşü. Nick Hornby seven insanların özellikle çok hoşuna gidecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifle!

Hece Cümbüşü - Nick Hornby

Kitabın ilk cümlesi: Demek ki bunun neyi nasıl, ne zaman ve niçin okumalı hakkında olması gerekiyor; okumanın nasıl da yolunda gittiği, bir kitabın diğerini nasıl da kovaladığı, kağıtlar üzerinden konu ve anlam izinin nasıl da sürüldüğüyle ya da nasıl da yolunda gitmediği, kitapların sizi nasıl da sarmadığı ya da içine çekmediği, sizin haletiruhiyeniz ile kitabınkinin nasıl da kedi köpek gibi zıtlaştığı, bir sonraki paragrafa geçmektense başka her şeyi yapmaya nasıl da hazır olduğunuz veya nasıl olup da son paragrafı onuncu kez okumaya çalıştığınızla.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hece Cümbüşü – Nick Hornby

Ayda kaç kitap satın alıyorsunuz ve bunların kaçını okuyorsunuz? Okuduğunuz kitaplar size neler düşündürüyor? Neden bazı kitapları yutarcasına bazılarını da sıkıntıdan patlayarak okuyorsunuz? Kitap okumak, gerçekten müzik dinlemekten ya da film izlemekten daha mı eğlenceli bir etkinlik?

Nick Hornby, Hece Cümbüşü’nde bu soruları içten, ironik ve heyecan dolu uslubuyla yanıtlıyor. Bugünün penceresinden Çehov, Dickens, Dostoyevski ve Salinger’a bakıyor ve bu kez yazar değil okur kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Nick Hornby, okurlarını ilginç gözlemlerle yüklü okuma serüvenine davet ediyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön