Heat Wave – Penelope Lively

Heat Wave İngiliz yazar Penelope Lively’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Kitap kulübümün bir seçimi olan kitap, yazarın pek bilinmeyen kitaplarından biri. Booker Ödülü’nü kazanan kitabı Ay Kırıkları’nı (dilimize çevrilmiş tek kitabı bu galiba) okunacaklar listeme şimdiden aldım. Heat Wave, Lively’nin gayet iyi bir yazar olduğuna yeterli bir kanıt.

Heat Wave - Penelope Lively

Heat Wave, ilişkiler üzerine bir kitap. İngiltere’de bir yerlerde, kendine has eşsizliğiyle beni her zaman büyülemeyi başaran kırsalda geçiyor. Kır evinin ise elbette kendine has birtakım sorunları var ancak konumuz aldatmak ve aldatılmak. Kırsalın başlı başına bir karektere dönüştüğü bu roman, kanımca çok çabuk bitti. Yazarın en az bir elli sayfa daha yazmasını ve kitabın sonunu biraz daha derinleştirmesini istedim. Sanırım bunun tek sebebi de kitapla biraz daha vakit geçirmek isteyişim.

Lively’nin üslubuna, olanları sakin bir şekilde anlatışına ve asla hiçbir şey söylemeyip sadece göstermesine hayran kaldım. Yalınlık bir kitapta aradığım her şey olmasa da çoğu şeymiş, onu hatırlattı bana. Bir de, kitaptaki karakterlerin nasıl buram buram İngiliz olduğunu düşündüm hep. Bu hikayeyi bir Türk ya da bir Amerikalı yazsa böylesine çarpıcı olur muydu sorusuyla eğlendim.

Heat Wave ne yazık ki dilimize çevrilmemiş ve yakın zamanda çevrileceğini de pek sanmıyorum açıkçası. Okuyabiliyorsanız orijinalinden okuyun derim. Keyifle!

Heat Wave - Penelope Lively

Penguin’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Heat Wave – Penelope Lively

Pauline is spending the summer at World’s End, a cottage somewhere in the middle of England. This year the adjoining cottage is occupied by her daughter Teresa and baby grandson Luke; and, of course, Maurice, the man Teresa married. As the hot months unfold, Maurice grows ever more involved in the book he is writing – and with his female copy editor – and Pauline can only watch in dismay and anger as her daughter repeats her own mistakes in love. The heat and tension will lead to a violent, startling climax.

In Heat Wave, Penelope Lively gives us a moving portrayal of a fragile family damaged and defined by adultery, and the lengths to which a mother will go to protect the ones she loves.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön