Hayvanlara Niçin Bakarız? – John Berger

Hayvanlara Niçin Bakarız? John Berger’den okuduğum üçüncü kitap ve sanırım en çok etkilendiğim kitabı da bu. Gerçekten hayvanlara niye bakarız hiç düşündünüz mü? Çeşitli türde onca hayvanı neden evimizde, yanımızda barındırıyor ve onlarla neden tarifsiz ilişkiler kurma ihtiyacı duyuyoruz?

Hayvanlara Niçin Bakarız? insan ve hayvan arasındaki ilişki üzerine çok düşünmenize sebep olacak. Bu konu üzerinde düşünürken hayatın diğer bölümlerini de kafanızda evirip çevirecek, yazarın betimlemeleriyle bir tarlada gezineceksiniz. Sadece hayvanlar değil, baktığınız her şeyi farklı bir şekilde görecek, değişik bir farkındalık yaşayacaksınız. Çok kısa, çok keyifli bir kitap bu. Bu yaz ne yapın edin okuyun derim. Önerim, sessiz sakin bir yerde, hoş bir manzara eşliğinde okumanız olacak. Keyifle!

Hayvanlara Niçin Bakarız? - John Berger

DeliDolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hayvanlara Niçin Bakarız? – John Berger

İnsanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiye dair düşünsel bir yolculuk…

“Hayvanat bahçesi ancak hayal kırıklığı yaratabilir. Hayvanat bahçelerinin kamusal amacı ziyaretçilere hayvanlara bakma olanağı sağlamaktır. Oysa hayvanat bahçesine gelen hiçbir yabancı bir hayvanla göz göze gelemez. Olsa olsa hayvanın bakışı şöyle bir parlar, sonra ona bakandan uzaklaşır. Hayvanlar başka yana bakarlar. Görmeden uzaklara bakarlar. Dış dünyayı mekanik olarak tararlar. Karşılaşmalara karşı bağışıklık kazanmışlardır, çünkü hiçbir şeyin artık onların dikkatini çekecek kadar merkezi bir önemi kalmamıştır.”

Ülkemizde Görme Biçimleri isimli yapıtıyla tanınan İngiliz yazar, eleştirmen, şair John Berger, hayvanlar ve insanlar arasındaki iletişimi sorguladığı Hayvanlara Niçin Bakarız? kitabında günümüz toplumuna dair etkileyici bir bakış sunmakta.

Cevat Çapan tarafından Türkçeleştirilen eser, yakın geçmişte kaybettiğimiz Berger’ın insan, hayvan ve doğa denklemini ele aldığı, 21. yüzyıl insanını bunun üzerine sorgulamaya teşvik ettiği, farklı makalelerden oluşuyor.

Hayvanat bahçeleri neden var? Modern kapitalist toplumlarda insanlarla hayvanlar arasındaki ilişki nasıl kayboldu? Eski çağlarda hayvanlara baktığımızda ne görüyorduk, şimdi ne görüyoruz? Bunlar gibi, hem şaşırtıcı  hem de eleştirel sorularla okurlarını düşünsel bir yolculuğa çıkaran Berger, kendine has, mesafesiz üslubuyla, göz ardı etmeyi reddedip bizleri alışıldık olanı sorgulamaya, derinlikli düşünmeye davet ediyor.

Menüye dön