Hayvan, Sebze, Mucize – Barbara Kingsolver

Hayvan, Sebze, Mucize Barbara Kingsolver ve ailesinin kırsal yaşamda geçirdikleri bir yılı anlatıyor. Bu bir yıl içinde sadece kendi yetiştirdikleri ve yerel ürünlerle besleniyorlar. Sıradan bir şehirden köye göç hikayesinden farklı bir kitap bu. Bir yandan doğdu beslenme ve ekoloji hakkında bilinçlenirken bir yandan da yiyecekle aramızdaki ilişkiyi düşüneceksiniz.

Hayvan, Sebze, Mucize - Barbara Kingsolver

Hayvan, Sebze, Mucize tüm çıplaklığıyla kırsalda nasıl yaşanacağını anlatan bir kitap. Elbette Amerika kırsalı ve ülkemiz kırsalı arasında uçurumlar var ancak yetiştirdiğini tüketme meselesi eminim her yerde aynı zevk ve sorunları doğuracaktır. Kitap Kingsolver’ın eşinin ve büyük kızının yazdıklarına da yer veriyor. Eşi çevre araştırmaları dersleri veren bir akademisyen ve büyük kızı da yemek yapmaktan çokça zevk alan bir üniversite öğrencisi olunca kitaba kattıkları hayli keyifli olmuş. Yazarın bir de küçük kızı var ki kanımca en zor iş onda: tavukların bakımı ve yumurta üretimi.

Ülkemizde yetişmeyen herhangi bir şeyi yemenin dünyaya nasıl bir zararı olduğuna dair hiç kafa yormadıysanız, hindi ve tavuk yetiştirmenin nasıl olacağını merak ediyorsanız ve yiyeceklerinizi kendiniz yetiştirmek istiyorsanız bu kitaba bayılacaksınız. Keyifle!

Hayvan, Sebze, Mucize - Barbara Kingsolver

Bilge Kültür Sanat’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hayvan , Sebze , Mucize – Barbara Kingsolver

Bu kitap… bir yılı çalıştığımız yerde üretilen yiyecekleri tüketerek, komşularımızla iyi geçinerek, çevremizdeki suyu içip havayı soluyarak geçirmenin ailemizi nasıl değiştirdiğini anlatıyor.”
Yazar Barbara Kingsolver ailesiyle birlikte endüstriyel gıdalarla ilişiğini kesip -kendi deyimiyle göbek bağını kopartıp- soluğu Güney Appalachia’daki çiftliklerinde alır ve bir sene boyunca yalnızca kendi muhitlerinde yetişen yiyecekleri tüketmeye, hatta bunları kendileri yetiştirmeye ya da onlarsız yaşamayı öğrenmeye ant içer. Anılarla çok ciddi bir gazetecilik araştırmasını harmanlayan Hayvan, Sebze, Mucize büyüleyici anlatımıyla gözlerimizi şu kadim gerçekliğe tekrar tekrar açıyor: Ne yersek oyuz.

“Büyüleyici, cıvıl cıvıl, eğlenceli ve de şiirsel… Üç yazar; yetiştirdiğimiz, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdalarla ilgili gittikçe büyüyen şikâyet korosuna üç güçlü ses kazandırıyor.”
—Washington Post Book World

“Şahane bir kitap. Okuduktan sonra insanın Kingsolver ile bezelye ayıklayası geliyor!”
—Los Angeles Times

BARBARA KINGSOLVER
Roman, şiir ve de kısa hikâyelerden oluşan on iki eseri bugüne dek on dokuz dile çevrilen ve dünya çapında çok geniş bir okuyucu kitlesine sahip bir yazar. “National Humanities Medal” da dâhil pek çok ödül kazanmıştır.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön