Hayatı Sevmeye Devam Et – Jaap Ter Haar

Hayatı Sevmeye Devam Et Jaap Ter Haar’ın en popüler çocuk kitaplarından biri ve sanırım benim de bu sene okuduğum en güçlü çocuk kitaplarından biri oldu. Çok zor bir konuyu ustalıkla anlatabilen bir yazar var karşınızda ve çocuklara çok şey katacak bir konu var.

Hayatı Sevmeye Devam Et - Jaap Ter Haar

Hayatı Sevmeye Devam Et talihsiz bir kaza sonucu gözlerini kaybeden Beer’in hayatının nasıl bir anda değiştiğini anlatıyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu hem Beer hem de ailesi için gerçekten üstesinden gelmesi zor bir durum ve çevrelerinde her insanın kendince fikirleri var. Beer en başta hastanede kalırken tanıştığı insanlardan güç alırken hastaneden çıktıktan sonra da arkadaşlarından destek görüyor. Beer’ı maçlara bile götürüyorlar. Yine de Beer bir şeylerin hepten değişeceğini çok iyi anlıyor. Hayata ve her şeye karşı sinirlense de bunun hiçbir işe yaramayacağını çok iyi anlıyor. Zaman geçtikçe kör olmanın başına gelebilecek en büyük felaket olmadığını ve bir şekilde hayatına devam etmesi gerektiğini görüyor. Bu çocuk kitabı, hem felaketlerle nasıl başa çıkılacağını hem de görme, duyma, konuşma yetisini kaybetmiş ya da bir kaza sonucu sakatlanmış insanlarla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatıyor. Önemli bir kitap bu anlayacağınız, çocukların üzerinde büyük bir etkisi olacağına şüphe yok. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bazı insanların, çabucak ve fazla düşünmeden bildirecekleri bir görüşlerinin ya da yargılarının daima hazırda olması şaşırtıcıdır.”
“Genelde çocukların, çoğunlukla sadece küçük bir bölümü görülebilen çok geniş ve harika bir iç dünyası vardır. Sanıldığından daha fazlasını görür, bilir, hisseder onlar.”
“Kör olduğumdan bu yana insanlarla karşılaşmak benim için iyi ya da kötü müzik gibi bir şey. Müziği de göremezsin. Ama sesler insanın içine işler ve bir sürü duyguya, düşünceye yol açar.” 

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hayatı Sevmeye Devam Et – Jaap Ter Haar

Yaşamın akışı değiştiğinde…

Beer bir kazada görme yeteneğini kaybeder. Yeni durumuna uyum sağlamaya çalışırken başına gelen felaketin, felaketlerin en büyüğü olmadığını kavramaya başlar.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 11, 12, 13+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön