Hayat Bir Kervansaray – Emine Sevgi Özdamar

Hayat Bir Kervansaray Emine Sevgi Özdamar’ın okuduğum ilk kitabı oldu. Hakkında daha önce çok şey duymuş ve çok meraklanmıştım; kesinlikle okuduğuma değdi diyebilirim. Bu sene okuduğum kadın yazarlar arasında gerçekten çok farklı üslubuyla hemen aradan sıyrıldı ve bundan sonra da okumak istediğim yazarlar arasına girdi.

Hayat Bir Kervansaray Emine Sevgi Özdamar’ın farklı stili nedeniyle belki anında hayran kalacağınız bir kitap olmayabilir ancak bir süre sonra alışınca kopamayacağınız bir kitap haline gelecek. Küçük bir kız çocuğunu okuyoruz kitap boyunca. O büyürken biz de büyüyor, tanıdığımız tanımadığımız tüm ölülere dua ediyoruz. Bir yandan Türkiye’yi okurken bir yandan minicik bir aileye odaklanıyoruz. Birbiri içine geçmiş hem çok tanıdık hem de bir o kadar yabancı yaşamları gördükçe yaşadığımız yer hakkında çok düşüneceksiniz. Özellikle kitapta yer alan dualara sıra gelince vereceğiniz tepkiler sizi çok şaşırtacak. Büyürken aldığınız tüm o ‘eğitimler’ gelip başınıza üşüşecek, anlamlandıramadıklarınız üzerine düşünürken bulacaksınız kendinizi. Farklı bir yazar Emine Sevgi Özdamar, okumamazlık etmeyin derim. Keyifle!

Hayat Bir Kervansaray emine-sevgi-ozdamar

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hayat Bir Kervansaray – Emine Sevgi Özdamar

“Demokrat Partili belediye başkanı sokağa bir kamyonet getirtti. Orada millete süt tozu ve Amerikan peyniri dağıttırdı. Gittim, tenceremi uzattım, tencereyi süt tozuyla doldurdular, sonra tencereyi gözlerinin önünde sokağa boşalttım, sonra sokak köpeklerini çağırdım. … Karabaşlar geldi, süt tozunu bir kokladı, iki kokladı, sonra gittiler.”

‘Emine’ Sevgi Özdamar, evlere sokaklara uğruyor, dillere dolanıyor, o büyük evde, uzun koridor boyunca girip çıktığı odalardan bir Türkiye panoraması çıkartıyor. Kırklı yıllardan 27 Mayıs’a uzanan büyük bir manzara; yer yer puslu, bazen yağmurlu, her daim göz alıcı… İstanbul, Bursa, Ankara; dindar mahalleler, yokuşlu sokaklar; Halk Partisi, Demokrat Parti; akrabalar, komşular, Tom Miks ve diğer erkekler… ve tüm bu keşmekeşin ortasında bir kız çocuğu. Çitlete çitlete.

Hayat Bir Kervansaray, gündelik hayatın akıcılığıyla ilerleyip büyülü gerçekçiliğin sınırlarını zorlayan bir büyük roman. Özdamar, Şehrazat’ın hısım akrabası, belki kız kardeşi… Tâ o köklerden gelen masalsı bir hikâyeci.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön