Hayalperestler – Patti Smith, Rüyaya Dalmaya Hazır Mısınız?

Hayalperestler Patti Smith’in okuduğum ikinci kitabı. Daha önce Çocuk Çocuk adlı kitabını plaj kitabı olarak büyük bir zevkle okumuştum. Yaz boyunca Patti Smith ile deniz kenarında güzel zamanlar geçirdiğimizi hatırlıyorum. Hayalperestler’i ise uzun süre okumamak istedim. Küçücük bir kitap olmasına rağmen doğru zamanının gelmesi için kitaplıkta özellikle beklettim. İyi ki bekletmişim, benim için daha iyi bir zamanlama olamazdı galiba.

Hayalperestler Patti Smith

Hayalperestler ve Patti Smith

Hayalperestler’de Patti Smith’e dair çok şey bulacaksınız. Ben özellikle çocukluk anılarını anlattığı kısımları çok beğendim. Kardeşleriyle yaptıkları şeyler, oynadıkları oyunlar, gezdikleri yerler gerçekten çok samimi ve hoştu. Sizin de kardeşiniz varsa bu bölümlerden çok keyif alacağınıza eminim. Birbirinden değişik fotoğraflarla şiirsel anlatımın bir araya geldiği kitap insanı hayal alemine götürebilecek kadar güçlü. Patti Smith ile çayırlar arasında koşup, çimlere uzanıp gökyüzünü seyretmek hayli keyifliydi. Kitabı okurken insan Patti Smith’e özenmeden edemiyor. Hayatla o kadar iç içe, o kadar sıkı fıkı ki sizinki çok yavan geçiyor gibi geliyor. Çoğu zaman gözümüzün önündekileri de göremediğimizden biraz ağır geliyor. Ancak en azından bunun farkına vardırması bile güzel bir duygu uyandırıyor insanda. Mutlu bir kitap bu, keyifle okuyun.

… Böylece denizci çölün ortasında; Müslüman, Hıristiyan bir geminin kollarında huzur içinde uyurdu.

-Patti Smith

hayalperestler patti smith

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Patti Smith – Hayalperestler

“Bu kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz bir neşeyle doldurmayı başarır.”
Patti Smith

Çoluk Çocuk ile gönülleri fetheden Patti Smith, bu küçük, adeta ışık saçan anı kitabında çocukluk yıllarına dönüyor ve yaşamının ilk kutsal deneyimlerini yeniden ziyaret ediyor. Anıları o denli canlı, o denli renkli, o denli parlak ki, çoğu kez gerçeküstünün eşiğinde dolanıyor. Hayalperestler, küçük bir kız çocuğunun hayalperestliğin anlamını ve uçuşan düşünceleri yakalayıp kurtarmanın sırrını keşfederek kendini bulma öyküsü. Çoluk Çocuk hiç bitmeseydi diyenler için…

Çocukken ne mutluyuzdur. Işık, mantığın sesiyle nasıl da körelir. Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz.

-Patti Smith

Menüye dön