Hayalet Duvar – Sarah Moss

Hayalet Duvar Sarah Moss’un okuduğum ilk kitabı oldu ve muhtemelen sonuncu kitabı olacak. Yazarın ismini ve methini çok duymuş olsam da romanlarında işlediği konular ilgimi çekmediğinden okumak istememiştim. Hayalet Duvar’ı ise açıkçası hayli kısa ve konusu da nispeten değişik olduğu için kitap kulübüm için seçtim. Roman ne yazık ki beklentilerimin çok altında kaldı ve Moss’un dilini de çok sevemedim.

Hayalet Duvar İngiltere’nin kuzeyinde, demir çağında yaşayan insanların hayatlarını yeniden canlandırarak tecrübe etmek isteyen arkeoloji öğrencileri ve bu deneyimde onlara katılan bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın ana karakteri ailenin on yedi yaşındaki kızı Silvie, bu tecrübe için kurulan kampta arkeoloji öğrencileri ile tanışıp bambaşka hayatların varlığından haberdar oluyor ve bir yandan da kendini keşfediyor.

Hayalet Duvar - Sarah Moss

Silvie’nin babası bir otobüs şoförüdür ancak hayli milliyetçi ve tarihe düşkün bir adamdır. Eski safkan İngiliz insanları nasıl yaşıyorsa öyle yaşamak bu adam için bir deneyimden çok daha fazlası haline gelir. Zaten şiddet yanlısı ve kadınları da birer mal gibi gördüğünden bu deneyimde çok da zorluk çekmez anlayacağınız. Yazarın da kitapta sık sık belirttiği gibi kamptaki erkekler avlanıp doğada oynarken, kadınlar ot ve meyve toplayıp yerleşimin düzenini sağlar. Hayalet Duvar’da geçmişten günümüze tek fark, kadınların (bazılarının) ses çıkarması ve eski düzeni reddetmeleridir.

Hayalet Duvar, milliyetçilik, ırkçılık, kadın düşmanlığı, ilkellik, ataerkillik gibi konuları biraz fazlaca klişe karakterlerle işliyor. Benim için kitabın çekici yanı arkeoloji öğrencilerinin kampta yaratacakları ortam ve demir çağındaki insanların yaşamlarının nasıl tekrar canlandıracakları idi. Kitapta buna dair deneyimler varsa da konu çok da iyi bir şekilde işlenmeden erkeklerin iğrenç yaratıklar olmasına geldiğinden ben aradığımı bulamadım. Ayrıca kitabın sonu gerçekten büyük hayal kırıklığı yarattığından bir daha Moss okumamaya karar verdim. Öneremeyeceğim.

Kafka Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hayalet Duvar – Sarah Moss

Moss’un çağımızın en iyi romancılarından biri olduğunun kanıtı… Baş döndürücü bir karışım; yaratıcı, zekice ve özgün.

The Independent

Işık insanı kör eder; ateşin başında toplandığınızda çoğu şeyi ıskalarsınız.
İngiltere’nin kuzeyinde, şehir keşmekeşinden uzak ama medeniyetin kıyısındaki ormanlık Northumberland’da yaz aylarının ortasıdır. On yedi yaşındaki Silvie, annesi ve babasıyla birlikte bir arkeoloji profesörünün, bölgenin karanlık tarihindeki kurban törenlerini incelemek üzere öğrencileriyle kurduğu kampa katılır. Yalnızca Demir Çağı’nın sunduğu imkânlarla yaşayarak ilkel yaşamı tecrübe ettikleri bu kampta Silvie profesörün öğrencileriyle birlikte yepyeni özgürlükleri keşfederken baskıcı babasıyla ilişkileri günbegün bozulur ve geçmişin ürkütücü ayinleri hayatlarına nüfuz etmeye başlar. Sarah Moss, hem efsanevi ve tarihsel hem de çarpıcı derecede güncel bu romanıyla, okurlara atalarımızın “ilkel aklı”ndan ne kadar uzağa gidebildiğimizi sorgulatıyor.

Sonraki yazı ➝
Menüye dön