Haremden Mahrem Hatıralar – Melek Hanım

Haremden Mahrem Hatıralar 1875 Paris baskısından dilimize çevrilmiş enfes bir anı/biyografi kitabı. Kıbrıslı Mehmed Paşa’nın haremi Melek Hanım’ın Osmanlı haremlerinde geçen fırtınalı hayatını bir çırpıda okuyacak, kimi zaman kendinizi hayal kurarken bulacak, kimi zaman da bu yaşananların sadece bir kadının başına gelmiş olabilmesine inanamayacaksınız.

Haremden Mahrem Hatıralar, Fransız kökenli Melek Hanım’ın sonradan oldukça ünlü bir Osmanlı sadrazamı olan Kıbrıslı Mehmed Paşa ile evliliği ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyor. Melek Hanım sıra dışı bir kadın. Kitabı okudukça aklına da sabrına da hayran kaldım diyebilirim. Osmanlı gibi bir devlette güçlü bir adamın eşi olarak üzerindeki tüm o sorumluluk ve kıskançlığa rağmen hayatını müthiş bir şekilde idare ediyor. Ancak elbette bir yere kadar sürüyor bu durum. Siyaset yüzünden olanlar ve olacaklar karşısında elinin kolunun bağlanacağını anladığındaysa Melek Hanım İstanbul’daki tüm o ihtişamı bırakıp köylere ve farklı bölgelere gidip biraz huzur arıyor. Bazen de sürgüne gönderiliyor… Fazla anlatıp da kitabın heyecanını kaçırmak istemiyorum inanın. Kitapta bulacaklarınız da az çok şöyle: Osmanlı’ya bir bakış, bir kadının fırtınalı hayatı, hayatın tüm garipliklerine dair devam edişi, aşk, kıskançlık, dostluk, siyaset, entrika, sürgünler, kaçışlar, evlilik, Osmanlı topraklarındaki farklı milletlerin yaşamı, saraylar, bahçeler ve daha nicesi… Kitabı okurken arada sırada eskiden kadınlar daha mı kıymetliymiş diye düşündüm. Ama sadece arada sırada! Yine de “kadının saçı uzun aklı kısa olur” lafının ağızdan ağza dolandığı canım ülkemizde çok bir şey değişmemiş gibi sanki. Tümüyle renkli, hoş bir kitap bu. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Haremden Mahrem Hatıralar - Melek Hanım
Mehmed Emin Paşa Yalısı

Oğlak Yayınlarından çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Haremden Mahrem Hatıralar – Melek Hanım

“Kıbrıslı Mehmed Paşa Hazretlerinin Haremleri Melek Hanım’ın Mahrem Hatıraları: Şark Haremlerinde 30 Yıl 1840-1870”

Fransız kökenli de olsa, ünlü bir Osmanlı Sadrazamının karısı olarak Melek Hanım, anılarını yazan belki de ilk Osmanlı kadını.

Yalnızca İstanbul haremleri değil, atanma ya da sürgün nedenleriyle gitmek zorunda kaldığı, Macaristan’dan İç Anadolu’ya ve Mısır’a bütün bir Osmanlı coğrafyası ve özel hayatları…

Baş eğmeyen, direnen bir Osmanlı kadının anıları.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön