Hakikat Meydanı, Işık Taşı 4 – Christian Jacq

Hakikat Meydanı Işık Taşı serisinin son kitabı. Bu seriye başlarken aklımda gece uyumadan önce hafif bir şeyler okumak ve aklımda Mısır ile uyumak vardı. Seride ilerledikçe beni uykumdan eder hale gelmesi ilginç oldu tabi.

Hakikat Meydanı, Işık Taşı 4 – Christian Jacq

Hakikat Meydanı son kitap olduğundan her şeyin nihayet çözüme ulaştığı ve tam da bundan dolayı en heyecanlı kitap oldu diyebilirim. Meydandaki hainin ortaya çıkması, General Mehi ve eşi Serketa’nın planlarına karşı yaşananlar ve ülke yönetimindeki tüm karışıklıklara rağmen taşlar yerine oturdu. Aslında bu seri yazarın diğer serileriyle karşılaştırıldığından Mısır hakkında sınırlı şeyler anlatabiliyor çünkü daha çok Işık Taşı’nın yer aldığı köy olan Hakikat Meydanı’nda geçiyor. Buna rağmen ülkenin insanlarının kültüründen yeme içme alışkanlıklarına kadar çok şey anlatıyor. Durum böyle olunca hayallere dalması da Mısır’a gitme planlarının çoğalması da kolaylaşıyor elbette. Bu son kitaptan sonra kendimi biraz boşlukta hissetmedim desem yalan olur. Bundan sonra Christian Jacq olmasa da başka bir yazarın Mısır serisine başlamak istiyorum. Önerileriniz varsa şimdiden beklerim!

suskun nefer iscca7ik tascca7i 1 christian jacq 1

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hakikat Meydanı, Işık Taşı 4 – Christian Jacq

Hakikat Meydanı yastadır… Ustabaşı Suskun Nefer’in vahşice öldürülmesinden sonra, köyde kötülük dolu bir gölge dolaşmaya başlamıştır.
Per Ramessu’da da durum farklı değildir; Kraliçe Tausert barışı korumak için elinden geleni yapsa da, kraliçelik tacı, Mısır’ın başında güçlü bir erkek görmek isteyen askerlerin tehdidi altındadır. Tausert Paneb’den yardım ister. Aralarında sıcak bir dostluk kurulur; ancak bir “ölümlü”nün bir “yıldız”a yaklaşabilmesi mümkün müdür?
Gücü Hakikat Meydanı sakinleri tarafından kabul edilmiş olsa da, büyük bir yalnızlık içindedir Paneb. Bir yandan hayatı tehlikede olan bilge kadını koruyup hainin planlarına engeler olurken, diğer yandan firavunların ebedî istirahatgâhlarını birer şahesere dönüştürecek ilhamı yakalamak zorundadır… Ne var ki manevî babası, Suskun Nefer’in ölümü Paneb’i umutsuzluğa itmiştir… Eğer Cesur Paneb de vazgeçerse, Hakikat Meydanı’nın varlığını, onun da ötesinde, Mısır’ın büyüklüğünü ve ölümsüz gücünü kim koruyacaktır?

Serinin diğer kitapları:

Işık Taşı 1, Suskun Nefer
Işık Taşı 2, Bilge Kadın
Işık Taşı 3, Cesur Paneb

Menüye dön