Güzel Harabeler – Jess Walter

Güzel Harabeler daha dilimize çevrilmeden o enfes kapağı ile dikkatimi çekmişti. Gözünüzü alamadığınız daha neresi olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa da (gerçi aklınıza hemen İtalya geliveriyor) sizi hayallere sürükleyen küçük bir deniz kenarı kasabası; masmavi bir deniz; açık mavi, bulutsuz bir gökyüzü; bu görsele çok yakışan hoş bir fontla yazılmış ilgi çekici bir isim: Güzel Harabeler. Şimdi kitabı okuduktan sonra, bu kapak görselinin sadece “güzel” olmakla kalmadığını anlamak ise neden bilmem beni çok sevindiriyor.

Güzel Harabeler - Jess Walter

Güzel Harabeler, güzel keşifler

Daha önce adını birçok kez duymuş olsam da hiç Jess Walter okumamıştım. Bu kitabı hızlıca ve suratımda bir gülümsemeyle okuyacağımı düşünmüştüm. Elbette her yeni yazarda olduğu gibi bu tanışma da beklediğim gibi çıkmadı. Güzel Harabeler biraz tarihi roman, biraz aşk romanı ancak en çok da hiç beklenmedik derinlikte bir roman. Ana karakterlerden kitabı bir efsane haline getirecek küçük küçük yan karakterlere kadar hepsine aşık olduğumu söyleyebilirim. Kitabın konusu da, yazarın bu konuyu işleyişi de, tarzı da gerçekten insanı etkiliyor. Jess Walter diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım yazarlar arasına girdi. Size de bu yazarı tanımanızı öneririm. Hazır güneş kendini yavaş yavaş göstermeye başlamışken, en sevdiğiniz soğuk içecekle okuyun kitabı. Keyifini çıkarın!

“Se non è vero, è ben trovato…”

Güzel Harabeler - Jess Walter

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Güzel Harabeler – Jess Walter

SENE 1962. Güneşin kavurduğu İtalya sahilinin kayalık sırtlarında, göğsüne dek hayallere dalmış bir otel sahibi Ligurya Denizi’nin göz kamaştıran sularına bakarken bir serap görüyor: Uzun boylu, incecik bir kadın, beyazlar içinde bir hayal, tekneyle ona yaklaşıyor. Çok geçmeden kadının çiçeği burnunda Amerikalı bir aktris olduğunu öğreniyor. Ve bir de yakında öleceğini…

Sonra hikâye dünyanın diğer ucunda ve günümüzde yeniden başlıyor. Yaşlı İtalyan bir adam Amerika’da bir film stüdyosunun kapısında dikilmiş, en son yıllar önce otelinde gördüğü gizemli kadını arıyor.

Güzel Harabeler, 2. Dünya Savaşı’ndan Richard Burton’la Elizabeth Taylor’ın aşkına kadar, sayısız anı sayısız insanla buluşturan çok özel bir roman. Hiçbir şeyin umduğunuz kadar basit olmadığı aşkları, kiminin karşı durduğu, kiminin boyun eğdiği arzuları, seçilen yolları ve vazgeçilen hayatları anlatıyor.

Muhteşem yaratıcılığı ve kesintisiz şaşırtıcılığıyla Güzel Harabeler bir yandan olmadık hayallere tutunurken, bir yandan da yaşamları kayalık kıyılarında gezinen kusurlu ama büyüleyici insanların öyküsü…

“Pasquale Tursi o an bölük pörçük hissetti kendini. Hayatı artık iki hayattı: Yaşayacağı hayat ve sonsuza dek merak edeceği hayat.”
New York Times, Washington Post, NPR, Esquire, Publisher Weekly, Kirkus “2012 YILININ EN İYİ KİTABI” seçkilerinde.

“Edebi sihir.”
NPR

“Bu kitap bundan sonra her daim var olacak.”
Boston Globe

“Delice sevmek üstüne bir abide.”
New York Times

“Sözü dolandırmak niye? Bu bir başyapıt.”
Richard Russo

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!
Aşağıda da İtalya’nın güzelliklerinden Cinque Terre…

Güzel Harabeler - Jess Walter

Menüye dön