Günler Aylar Yıllar – Yan Lianke

Günler Aylar Yıllar Çinli yazar Yan Lianke’nin 2002 yılında yayımlanan, insanı inadına yaşamak üzerine çokça düşündürten novellalarından biri. Yan Lİanke açlıkla sınanmış bir yazar olarak ihtiyar adlı karakterinde ve hatta köpekte, kurtlarda ve farelerde, açlığı ve bunun insana yaptırdıklarını enfes bir şekilde anlatıyor.

Günler Aylar Yıllar’ın ana karakteri hitiyar adlı bir karakter. Kuraklık yüzünden herkesin terk ettiği köyünde kör bir köpekle tek başına yaşıyor ihtiyar. Üç gün uzakta başka bir yerleşim yerine gitmeyi göze alamadığından yalnızlık ve açlık ile sadece kör köpeği ile birlikte başa çıkmaya çalışıyor. Ah, elbette bir de mısır fidesi olsun diye gözü gibi baktığı mısır tanesi ile. Bu kısa roman boyunca güneşten gözlerini kaybetmiş kör köpeğe mi, tek başına kalmış ihtiyara mı, kurtlara mı yoksa farelere mi acıyacağını bilemiyor insan. Sonunda hem onlara, hem insanlığa hem de dünyanın haline üzülüp kalıyorsunuz. Ancak yine de her şeye rağmen ihtiyarın yaşamaya ve yaşatmaya olan inadı şu hayatın yaşanmaya değer olduğunu gösteriyor.

Günler Aylar Yıllar - Yan Lianke

Günler Aylar Yıllar hem konusu hem gözünüzü alamadığınız karakteri hem de yazarın anlatımı ile su gibi akan novellalardan biri. Su gibi akıyor akmasına da acıtmadan geçmiyor, onu da belirtmem gerek. Ben kitabı İngilizce çevirisinden okudum ve benim okuduğum kitapta ikinci bir novella daha vardı. Adı İlik olan bu novella da en az Günler Aylar Yıllar kadar etkiledi beni. Hatta İlik’in sonunda karakterlerle birlikte ben de neye uğradığımı şaşırdım. Yan Lianle iyi bir yazar, umarım birçok kitabı yakın zamanda dilimize çevrilir. Çin edebiyatından başka isimler okumak isterseniz sizwe ayrıca Yu Hua’nın Yaşamak adlı kitabını öneririm. Keyifle!

Jaguar’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Günler Aylar Yıllar – Yan Lianke

Günler Aylar Yıllar, hayatın zorlukları karşısında hep diri kalabilen bir umudun romanı.

Kuraklık, Balou Sıradağları’nda tüm yıkıcılığıyla baş göstermiştir. İnsanlar çareyi evlerini terk edip su ve yiyecek bulabilecekleri yerlere kaçmakta bulurken geride sadece ihtiyar ile kör köpeği kalır ve bu iki kader ortağı, birkaç damla su, bir avuç mısır tanesi, bir karış gölgelik peşinde dolanır durur. Günleri, geceleri en sert, en çetin koşullarla sınanır; zamanın ve mekânın izleri silinip iskeletleri daha da belirginleşirken önlerindeki yollar da gitgide çatallanır. Bu zorluklardan geriye kalan, olağanüstü bir varoluş inadıdır.

Çin’in yaşayan en güçlü yazarlarından, Franz Kafka Ödülü sahibi Yan Lianke’nin Günler Aylar Yıllar’ını Erdem Kurtuldu Çince aslından çevirdi.

Menüye dön