Gündüz Güzeli – Joseph Kessel

Gündüz Güzeli ünlü yönetmen Luis Buñuel’in aynı adlı filme uyarladığı bir kitap. Belle de Jour denince akla hemen film gelse de bu kült film, elbette bu güzelim kült kitaptan uyarlandı. Yıllardır neden popülerliğinden bir şey kaybetmediğini kitabı okuduktan sonra siz de anlayacaksınız.

Gündüz Güzeli yayınlandığı zaman da ve ne yazık ki hala insanların tepkilerine maruz kalan bir kitap. Aslında insan bir yandan çok net anlıyor kitabın neden bu kadar çok tepki çektiğini. Korkuyoruz. Böyle şeylerin yazılması, kitap halinde orada burada okunması, bazılarını çok korkutuyor. Korkularının tek sebebi de elbette Severine’e kendilerini yakın hissetmeleri. Eh işte durum böyle olunca da Gündüz Güzeli yıllardır okunuyor ve yıllarca okunmaya da devam edecek. Mutlaka siz de göz atın derim. Keyifle!

Gündüz Güzeli

Tanıtım yazısı:

Joseph Kessel’in 1928’de yazdığı, yayımlanmasıyla birlikte büyük bir skandala yol açan kült romanı Gündüz Güzeli, yazıldıkları dönemi aşıp zamana karşı durmayı başarmış edebiyat metinlerinin en başarılı örneklerinden biri. Ünlü bir cerrahla evli genç ve güzel Séverine’in kocasına duyduğu aşka rağmen tensel haz arayışı içinde gündüzleri lüks bir randevuevinde fahişe, akşamları ise sevgi dolu bir eş olarak sürdürdüğü çifte yaşamının beklenmedik bir karşılaşma sonrasında altüst olmasının hikâyesinin anlatıldığı roman, Luis Buñuel’in romandan aynı adla uyarladığı unutulmaz film dolayısıyla sinema tarihinin de önemli bir parçası aslında.

Kessel’in romanın maruz kaldığı haksız ve sert eleştirilere cevaben, metnin sonunda dile getirdiği “insancıl vurgu” okura öyle başarıyla yansıtılmıştır ki, kitap yazıldığından bu yana edebiyat dünyasındaki yerini sağlamlaştırarak korumaya devam eder. Gündüz Güzeli’nde benim yapmak istediğim, yürekle ten arasındaki korkunç uçurumu; gerçek, sonsuz ve sevecen bir aşkla bedensel isteklerin dizginlenemez dürtüleri arasındaki derin kopukluğu göstermekti. Uzun zaman seven her erkek, her kadın -kimi istisnalar dışında- bu çatışmayı benliğinde taşır. Bu duyumsanır ya da duyumsanmaz, açığa çıkar ya da uyuklar, ama vardır. Gündüz Güzeli’nin meselesi Séverine’in bedensel isteklerindeki sapıklık değil, bu sapıklıktan bağımsız olarak, onun kocası Pierre’e duyduğu sevgi ve bu sevginin acıklı yanıdır. Yazdığım kitaplar arasında hiç bu denli sevdiğim olmamıştır ve ben ona en insancıl vurguyu yerleştirmiş olduğuma inanıyorum. Séverine’e acıyan, onu seven yalnız ben mi olacağım acaba?

Buradan satın alın: Gündüz Güzeli – Joseph Kessel

Bu kitapla ne içilir: Bol demli çay.
Bu kitapla ne dinlenir: Şu sesler çok yakışır sanki: An Old Fashioned for the Lady

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön