O Gün İçin Bir Şemsiye – Wilhelm Genazino

O Gün İçin Bir Şemsiye Wilhelm Genazino’nun 2003’te yazdığı ve birçok dile çevrilen hayli ilginç kitaplarından biri. Sonunda etkisinde kalacağınızı en başında hiç düşünmediğiniz kitaplardan bu da, insanı şaşırtıyor.

O Gün İçin Bir Şemsiye aykırı bir anti-kahraman tarafından anlatılıyor. Kitap boyunca onun cümleleriyle savrulup duruyoruz. Daha doğrusu yeni ayakkabıları denemek üzere şehrin içinde dolanıyor ve anlatıcımızın gözlemlerini ve düşüncelerini dinliyoruz. Kitap ilk birkaç bölümde benim için katlanılamaz biçimde ilerlediyse de bir süre sonra kitabın tonuna alışmış olduğumu ve merakla okuduğumu fark ettim. Yani siz de kitabın ilk birkaç sayfasını okuyup sıkılırsanız hemen pes etmeyin derim. Bu çok da fazla ısınmadığınız anti-kahraman kendinizle ilgili size düşünecek çok şey verecek. Yer yer hayat hakkında birkaç sorguya ve sizi şaşırtacak gözlemlere de denk gelebilirsiniz. Her okurun muhakkak farklı deneyimler edineceği, farklı noktaları hatırlayacağı bir kitap bu. Sanırım herkesin bayıla bayıla okuyacağı bir kitap değil ancak belli bir kitlenin çok hoşuna gidecek diye düşünüyorum. Keyifle!

O Gün İçin Bir Şemsiye - Wilhelm Genazino

Jaguar Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: O Gün İçin Bir Şemsiye – Wilhelm Genazino

O Gün İçin Bir Şemsiye’nin kırk altı yaşındaki anlatıcısı, bir “ayakkabı denetçisi”dir. Satışa sunulacak yeni modelleri test etmek için Frankfurt sokaklarında henüz sadece kendisinin giyebildiği ayakkabılarla gezinir. Hayatta kendi yolunu bulamamıştır, ama yolda eski aşklarını, arkadaşlarını ve anılarını bulur. Bir “varış noktası” yoktur görünürde, ama her adımda insan ruhunun görünmez yerlerine biraz daha yaklaşır. Sadece sokaklarda değil, bilincin coğrafyasında da yürür ve sıradan görünen bir insanın ne denli sıra dışı olabileceğini düşündürür. Varoluşsal sorgulamalar için alışılmadık ölçüde canlı üslubu ve keskin gözlem gücüyle eşyaya ve insanlara her baktığında hayatın bize unutturmaya çalıştığı bir gerçeği hatırlatır: Yine hayatın kendisini.

Hayatlarının yağmurlu ve uzun bir günden, bedenlerinin de o gün için gereken bir şemsiyeden başka bir şey olmadığını hissetme noktasına gelmiş insanların, Wilhelm Genazino’yla derin ve keyifli bir yürüyüşe çıkacakları O Gün İçin Bir Şemsiye’yi Çağlar Tanyeri Almanca aslından çevirdi.

Menüye dön