Gri Gölgeler Arasında – Ruta Sepetys

Gri Gölgeler Arasında Ruta Sepetys’i hak ettiği üne kavuşturan, otuzdan fazla dile çevrilmiş ilk romanı. Amerika’da doğup büyüyen Sepetys Litvanyalı bir mültecinin kızı. Ailesinin ve söyleşi yaptığı birçok Litvanyalı’nın korkunç anılarını bir kitap haline getirmiş. Bu kitap sayesinde milyonlarca insanın çektiği acıları öğrenecek, seslerini duyacaksınız.

Gri Gölgeler Arasında keşke bu gibi kitaplar daha çok yazılsa dedirtiyor insana çünkü bu kitabı okuyan herkes masum insanların hiçbir sebep yokken çektikleri acıyı güzel bir şekilde anlatıyor. Güzel diyebiliyorum çünkü yazar romanı yazarken umudu hiç eksik etmemiş. O zamanlarda, katlanılması olanaksız şartlar altında köle olarak çalıştırılan onca insanı ayakta tutan umudu okurlar da hissediyor. İnsanı üzen bir kitap bu. Ben de en başta insan olduğuma üzüldüm, keşke kelebek olup hemencecik göçüp gitsem şu dünyadan dedim. Çünkü böylesi dehşet verici olaylar hala yaşanıyor, hiçbir şey yapamıyoruz. Kitabın henüz sadece on beş yaşında bir kız tarafından anlatılıyor oluşu da elbette hüzne hüzün katıyor. Kitabı okurken okuduklarımın bazılarının gerçek oluşu takıldı aklıma, işte o anlarda çaresizlik koca bir kaya gibi geldi çöktü üstüme. Okuyun bu kitabı sonra birilerine hediye edin, en çok da gençlerin okuması için uğraşın.

Delidolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gri Gölgeler Arasında – Ruta Sepetys

İnanç, sevgi ve umutla hayata tutunmak

Bir insan hayatının bedeli nedir, hiç merak ettiniz mi?
O sabah, kardeşim Jonas’ın hayatı bir cep saati değerindeydi.

1941 yılının ilkbaharında Lina, sanat okulunda öğrenim görmeye, ilk erkek arkadaşıyla buluşmaya ve sıcak yaz günlerine hazırlamaktadır kendini. Fakat bu naif heyecanlar yerini endişeye, korkuya, mutsuzluğa bırakacaktır. Bir akşam Sovyet gizli polisinin evlerine baskın düzenlemesi üzerine annesi ve kardeşiyle Sibirya’ya sürgün edilen ailesinden geriye, tıpkı evlerinde bıraktıkları cam kırıkları gibi paramparça olmuş hayatlar kalır. Güçlü sevgi bağları, tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye yüz tutan hayatlarını sürdürmeye olan inançları ve umutları, Lina’nın ailesini yeniden bir araya getirmeye yeterli midir?

Litvanya tarihinin karanlık günlerinde insanların yaşam mücadelesini konu alan Gri Gölgeler Arasında, erdem ve sevginin buluştuğu gerçek bir trajedinin öyküsünü, çarpıcı bir üslup ve olay örgüsüyle okuyucuya aktarıyor.

II. Dünya Savaşı yıllarında, Stalin Rusya’sında yaşanan soykırımı, Sibirya sürgünlerini ve savaşın bilinmeyen yüzünü gün ışığına çıkaran bu duygu yüklü romanı okurken, bir birey olarak toplumsal varlığınızı sorgulayacaksınız.

Bu kitap Delidolu Yayınları İle Her Aya Bir Kitap projesinden. Siz de bizimle birlikte okuyun, edebiyatla “daha az geçilmiş” yolları birlikte aşındıralım.

Menüye dön