Great Circle – Maggie Shipstead

Great Circle Maggie Shipstead’in okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle sonuncusu olacak. Kitap kulübümün Booker Prize uzun listesinde görüp beğendiği kitap, bundan sonra neden Booker Prize listesine giren kitapları okumamam gerektiğini son kez hatırlatmış oldu bana. Halbuki konusunu okuduğumda biraz heyecanlanmış, sevebileceğimi düşünmüştüm. Ancak bana sadece 630 sayfalık koca bir hayal kırıklığı kaldı.

Great Circle Marian Graves adlı kadın pilotun ve onunla ilgisi olan tüm insanların hayatını anlatıyor. Marian’ın hayatını okurken bir yandan da Marian’ın hayatından esinlenilerek çekilen bir filmin başrol oyuncusu Hadley’in hayatını da okuyoruz. Bu iki kadının hayatları arasında (fazla zorlama) benzerlikler mevcut. Ancak bu iki hikaye ne birbirine bir şey katabiliyor ne de farklı bir bakış açısı sunuyor. Sadece Marian’ın hayatının anlatıldığı bölümlerde anlatılmayan birkaç şeyi öğreniyoruz Hadley sayesinde. Ancak o kadar büyük tesadüflerle gerçekleşiyor ki bunlar, gözlerimi devirirken yerlerinden çıkacaklar diye korktum.

Great Circle - Maggie Shipstead

Great Circle gerçeklikten hayli uzak birkaç karaktere sahip. Bu karakterlerin yaptıklarını ve söylediklerini okudukça hayretler içerisine girdim. Yazar tüm karakterlerinin inanılmaz derin insanlar olmasını istemiş sanırım. Ancak onlara bu derinliği yakalayabilecekleri hayatlar vermemiş. Tam da bu yüzden birkaçı gerçeklikten fersah fersah uzaktı ne yazık ki. Asıl karakter Marian da tam olarak olmuş bir karakter değildi kanımca ancak diğerlerinin yanında iyi olduğundan sesimi çıkarmayacağım.

Great Circle, birçok şeyi anlatmaya çalışıp hiçbir şey anlatamayan, hayli sıradan, bittiği anda unutulacak bir roman. Ayrıca o son neydi öyle ya? Gerçekten “Ööffff” dedim okurken. İnsana ne üzerinde düşünecek bir şey veriyor ne de zevkle hatırlayabileceği bir hikaye. Kimseye öneremeyeceğim. Ancak son dönem Booker Prize kitaplarını seviyorsanız (Gerçekten mi? Neden???) bunu da seversiniz büyük ihtimalle.

Booker Prize eskiden çok daha iyi kitaplara ödül veriyordu, onlardan biri de Hotel du Lac. Okuyacak hoş bir kitap arıyorsanız öneririm.

Transworld Publishers’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Great Circle – Maggie Shipstead

For fans of The Goldfinch, All the Light We Cannot See and The Girls: this monumentally powerful epic weaves together the astonishing lives of a daredevil female aviator and the Hollywood rebel who will play her on screen.

‘Outrageously gifted’ RICHARD RUSSO
‘Ferociously clever’ GUARDIAN

From the days of giant passenger ships sliding past Arctic icebergs, to the daring pilots of WWII, to present-day Hollywood and its malcontents, at the core of this story is the indomitable Marian Graves and her twin brother Jamie who are twice abandoned by their parents. Marian and Jamie grow up roaming Montana forests, more comfortable with landscape than with people.


When a pair of aerobats take their exhilarating show to a nearby airfield, Marian’s life is changed forever. Watching them roll, dive, and loop in their mini plane, she can think of nothing else but flying. As she grows into a woman, she sacrifices everything to command the breathtaking sense of freedom, of utter control over her own fate, that she feels when in the air. She becomes one of the most fearless pilots of her time, and in 1949 she sets out to do what no one has done before: fly the Great Circle around the earth, north to south around the poles. Shortly before completing the journey, her plane disappears, lost to history.


In 2015, Hadley Baxter, former child star and poster girl of the blockbuster Archangel franchise, has just been fired for cheating on her on-screen boyfriend. Struggling to escape the fury of the fans, she grasps at an offer for the comeback role of a lifetime: to play the famed female pilot Marian Graves in a biopic. From the first pages of the script, she feels an instant connection with Marian, a woman who refused to be bound by gravity or any of the other strictures of her time. After filming is complete, her bond grows stronger as she begins to question whether the Great Marian Graves really did die at all.

Maggie Shipstead is the author of the bestselling and prize-winning debut novel SEATING ARRANGMENTS.With GREAT CIRCLE, she cements her place among a famed list of American Literary Stars as one of the greatest storytellers of our time.

Menüye dön