Görünmez Adam – H. G. Wells

Görünmez Adam H. G. Wells’in okuduğum ilk kitabı ve sanırım sonuncusu da olmayacak. Zaten ne zaman bir bilim kurgu okusam bundan sonra daha çok bilim kurgu okuyacağım diye söz veriyorum kendime. Wells’in bu kolaylıkla ve heyecanla okunan kitabı da bu türdeki kitaplara olan merakımı tümden artırdı diyebilirim.

“Ne kadar iyi eğitimli olsalar da, herkesin içinde birtakım batıl inançlar kalır.”

Görünmez Adam yaptığı bir keşif sayesinde görünmez olmayı başaran bir bilim insanının ilginç hikayesini anlatıyor. Kitabı okumadan önce hakkında hiçbir şey araştırmayıp tamamen önyargısız bir şekilde okumak istedim. Durum böyle olunca da birinin görünmez olması dışında kitabın konusuyla ilgili bir fikrim yoktu. Bir yandan görünmez bir adam olmanın getirdikleri ve bunun gibi bir güçle neler yapılabileceğine dair hayallere dalarken bir yandan kitapta ilerledikçe hayallerimin ne kadar yersiz olduğunu fark etmem gerçekten çok çarpıcı bir deneyim oldu benim için. Görünmez olmak öyle hayal ettiğim gibi iyi bir şey değildi hiç, aksine insanı çıldırtacak kadar eziyetli bir durumdu.

Görünmez Adam - H. G. Wells
Eski bir Görünmez Adam filminden…

Böylesi eziyetli bir durumda olan bir görünmez adam hayatını nasıl geçirir dersiniz? Sığınacak hiçbir yeri ve güvenecek kimsesi olmaması bir yana yazın sıcağında ve kışın buz gibi soğuğunda sürekli çıplak dolaşmak zorunda kalması da Griffin adlı bu görünmez bilim adamımın yavaş yavaş çıldırmasına sebep oluyor. Yemek ise ayrı bir problem çünkü yemekler tamamen sindirilmeden midesinde görünür halde duruyorlar. Bir de elbette görünmez adamımızın üzerine kar yağdığında (ya da benzerleri) saydam bir şey üzerinde kar birikiyor ve ortaya acayip bir görüntü çıkıyor. Yoldan geçen yayalar, arabalar onu görmediğinden bir çok kez ölümden dönüyor. Birilerine güvenip hikayesini anlattığında ise işler tamamen değişiyor. Bilim kurgunun en önemli ve kanımca en keyifli kitaplarından biri bu. İnsanın doğasına dair çok şey öğrettiği de kesin. Keyifle!

İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Görünmez Adam – H. G. Wells

Kapıları kapatın, pencereleri kapatın, her yeri kapatın!

Görünmez Adam geliyor!

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2017 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım, Birleşik Krallık edebiyatını birlikte keşfedelim!

Menüye dön