Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

Kathrine Rundell’ın Gökyüzü Çocukları yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Sanırım bundan sonra da canım ne zaman sevimli bir şey okumak istese aklıma gelecek ilk bir kaç yazardan biri olacak. On yaşını aşmış her bireyin zevkle okuyacağını düşündüğüm bir çocuk kitabı var karşınızda. Biraz gerçeklikten kaçmak ve çatılarda dolanmak istiyorsanız içinizdeki çocuğu mutlu edebilecek bir kitap bu.

Gökyüzü Çocukları - Katherine Rundell

Gökyüzü Çocukları özellikle on ve on altı yaş arasındaki insanların çok seveceğini düşündüğüm bir kitap. Kitabın ana kahramanı Sophie hemen sempati duyulacak bir karakter ve Charles ise kimilerince Sophie’den daha çok sevilecek eminim. Bu kitap kurgu karakterlere karşı gerçekten çok ciddi duygular beslemenize sebep olacak kitaplardan. Tam da bu yüzden sizi hikayenin içine çekiveriyor. Bir yandan gerçekten ne işe yaradığı belli olmayan devlet çalışanlarından kaçıp bir yandan Paris’i çatılardan keşfedecek ve notaları izleyerek yolunuzu bulmaya çalışacaksınız. Kolay okunur, sevimli ve heyecan dolu bir kitap bu. Evde çocuklarla birlikte okuyacak bir kitap arıyorsanız minik kitap kulübünüz için enfes bir kitap olabilir! Birlikte Paris’i keşfedebilir ve her karakteri detaylarıyla tartışabilirsiniz. Hatta böyle bir şey yapacak olursanız beni de çağırın! Keyifle!

Gökyüzü Çocukları - Katherine Rundell

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

Tanıştırayım. Sophie, bu Bayan Eliot, Sosyal Hizmetler’den. Bayan Eliot, bu Sophie, okyanustan.

Herkes Sophie’nin bir gemi kazasında kimsesiz kaldığına inanıyor. Onu okyanusta sürüklenen bir çello kutusunun içinden alıp, kitaplar ve tuhaflıklarla dolu bir evde büyüten Charles bile. Ama Sophie’nin Charles’tan öğrendiği önemli bir şey var: Ne kadar küçük olursa olsun, asla bir ihtimali göz ardı etme.

Sophie bir yandan onu Charles’tan ayırıp bir yetimhaneye yerleştirmeye çalışan yetkililerden kaçacak, diğer yandan bir çello sesinin peşinden annesinin izini sürecek. Rehberi ise çatılarda yaşayan, ip üstünde kaldırımdaymış gibi yürüyebilen, gizemlerle dolu Matteo. Sokaklar ikisi için de tehlikeli. Ama Paris’in tüm çatıları ve tüm gökyüzü onların.

“Olağanüstü.”
Guardian

“Katherine Rundell benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip.”
Philip Pullman

Menüye dön