Gök, Deniz ve Toprak – Feridun Büyükyıldız

Gök, Deniz ve Toprak bu sene Can Çocuk Yayınları’ndan okuduğum en güzel ve anlamlı kitaplardan biri oldu. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin her maddesinin bir bir anlatıldığı bu “çocuk kitabını”nı yediden yetmişe herkesin okuması gerek diye düşünüyorum.

Gök, Deniz ve Toprak - Feridun Büyükyıldız

Gök, Deniz ve Toprak yaşlı bir hükümdarın yaşlandıkça değişen düşüncüleriyle başlıyor. Hükümdar eşini kaybetmiştir ve Gök, Deniz ve Toprak isimli çocukları da çoktan büyümüştür. Yarattığı kocaman sarayında yalnız kalan hükümdar artık bir değişiklik ihtiyacı duyar. İnsanları, onların seslerini ve hatta onların arkadaşlığını özlemiştir. Uzun süre düşündükten sonra yaşlı hükümdar bir karara varır ve herkesi kendisini dinlemek üzere bir araya toplar. Çocukları Gök, Deniz ve Toprak’ı üç tarafa gönderip onlardan tüm insanların mutlu olabileceği en az on adet kural getirmelerini ister. Hükümdarın çocukları babalarının bu söylediklerini hemen yerine getirirler ve üçü de ayrı yönlere bu kuralları aramaya gider. Hükümdar ve halk artık bu üç çocuğun yolunu gözlemektedir. Bir zaman sonra Toprak saraya gelir, herkes heyecanla onun söylediklerini dinler. Bunlar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘nin ilk on maddesidir. Daha sonra Deniz ve Gök de saraya gelir ve uzun zaman boyunca insanlarla konuşarak, onları dinleyerek ve gözlemleyerek edindikleri kuralları anlatırlar. Toplamda otuz kuralın anlatıldığı bu kitap İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni oldukça anlaşılabilir bir dille ve nedenleriyle enfes bir şekilde anlatıyor anlayacağınız. Mutlaka öneririm!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ben yaşlandıkça öğrendim ki hepimiz insanlık ailesinin birer frediyiz. Şimdiye kadar sarayımda, sadece sizlerle paylaşacağım bir mutluluk kurmaya çalıştım. Gördüm ki mutluluk yalnız başına yaşanmıyor.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gök, Deniz ve Toprak – Feridun Büyükyıldız

Hayatının son yıllarını mutlu geçirmek isteyen hükümdar bunun yolunun diğer insanların mutluluğunu sağlamaktan geçtiğine inanır. Yaşlı hükümdar, dünyayı güzelleştirecek kuralları bulmaları için çocukları Gök, Deniz ve Toprak’ı bir yolculuğa gönderir.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş aralığı: 8, 9, 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön