Gizli Tarih – Donna Tartt

Gizli Tarih Donna Tart’ın okuduğum ikinci kitabı. Daha önce Pulitzer Ödülü almış Saka Kuşu‘nu okumuş, sevmekle birlikte ödüle layık bir kitap olmaktan hayli uzak, sıradan bir roman olduğunu düşünmüştüm. Gizli Tarih ise bana birçok arkadaşım tarafından önerildi. Ben özellikle kampüs romanlarına düşkün olduğumdan bu kitabı Saka Kuşu’na kıyasla daha çok seveceğimi biliyordum.

Gizli Tarih hayli elit Hampden College’da geçiyor. Hampden College’ı öyle güzel betimlemiş ki yazar, karakterlerden biri olup okulda okumak istedim. Yarattığı kampüs ortamı ve doğayı kullanarak ortaya çıkardığı atmosfer yeni kitapların kokusunu almamı, sonbahar yapraklarının hışırtısını duymamı sağladı.

Gizli Tarih - Donna Tartt

Gizli Tarih’i Saka Kuşu’na kıyasla daha çok sevdiysem de Donna Tartt’ta aradığım o derinliği bulamadım. Kitap bittiğinde iyi olduğunu düşündüysem de bana üzerinde duracak hiçbir şey vermediği için keşke daha iyi olsaydı diye düşündüm. Bu da benim lanetim olmaya başladı son dönemde. Okuduğum kitaptan zevk aldıysam da bana keyiften fazlasını vermiyorsa o kitap hep eksik gibi hissediyorum. Her okuduğum kitaptan bir klasik olmasını bekliyorum. Büyük hata yapıyorum.

Gizli Tarih’te ana hikayeye hiçbir şey katmayan fazlaca detay vardı. Bu detaylar yerine öğrencilerin Antik Yunan hakkında öğrendikleri ve bunlardan etkilenerek gerçekleştirdikleri ayinleri okumayı tercih ederdim. Karakterleri hayli başarılı buldum; bazılarını kolayca severken bazılarından nefret ettim. Yazarın karakterleri giydiği kıyafetlerden kullandıkları aksesuarlara kadar detayıyla betimlemesi hoşuma gitti. Dolma kalemlerin ve el yazısının bahsedildiği her bölümde dolma kalemlerime bordo mürekkep doldurup bir şeyler yazmak istedim. Sık sık kitaptaki ortamı yaratmaya özendim ve okumayı sonbahara sakladığım için çok memnun oldum.

Gizli Tarih atmosferi açısından gönlümü kazanan romanlardan biri oldu. Ana hikaye pek ilgimi çekmediyse de kitabın sonunda şaşırmadım değil. Siz hala okumadıysanız benim gibi üzerinde çok durmayın ve zevkle okuyun derim. Keyifle!

Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gizli Tarih – Donna Tartt

Ahşabı içeriden kemiren bir tahtakurusu gibiydi sakladıkları sır. Dışarıdan görünen heybetli, parlak ve güçlü bir bedendi, içeride ise un ufak olmuştu ruhları.

Richard Papen büyük hayallerle geldiği üniversitede Antik Yunanca profesörünün ve onun özenle seçilmiş öğrencilerinin cazibesine kapılıp bir şekilde aralarına girmeyi başarır. Fakat içlerine girdikçe bu cazibenin altında karanlık bir şeylerin yattığını fark eder.

Antik Yunan felsefesinden, kültüründen ve mitolojisinden etkilenen gençlerin başına, gerçekleştirdikleri bir ayin sırasında korkunç bir olay gelir. Etik ve ahlak sınırlarının aşıldığı, masum ile suçlunun birbirine karıştığı ve hatta işlerin cinayete kadar varabileceği bir karmaşanın içinde bulurlar kendilerini. Gerçek dünyaya döndüklerindeyse artık saklamak zorunda oldukları büyük bir sır ve omuzlarında hayatları boyunca taşıyacakları bir yük vardır.

“Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sının kurgusunu alın, Euripides’in Bakkhalar’ının hikayesiyle birleştirin ve arka plana da Bret Easton Ellis’in Çekim Kuralları’nı ekleyin. Çok güçlü bir yapıt.”

The New York Times

“Donna Tartt gençliğin seks, uyuşturucu ve rock and roll gibi bilindik yanlarını değil, bir Yunan trajedisindeki gibi karanlık ve gerilim dolu yanını almış. Tansiyon hiç düşmüyor.”

Newsday

“Bu kitap pek çok şeyi aynı anda vadediyor okura: psikolojik gerilim, popüler kültüre ve üniversite gençliğine bir eleştiri, yaşamlara felsefi bakış açısı.”

Library Journal

“Akıllardan çıkmayacak etkileyici bir roman. Edebiyatın önemli isimlerine yapılan göndermelerle dolu, yirminci yüzyıldan çok on dokuzuncu yüzyılın o asil havasını taşıyor.”

The Times

“Harika bir gerilim. Sineklerin Tanrısı ile Çekim Kuralları’nın birleşimi gibi. Bir Yunan trajedisi kadar güçlü.”

New York Newsday

“Bu romanın en harika yanı, yazarın bu karmaşık kurguyu bizlere tüm yeteneğini kullanarak aktarmış olması. İnsanı huzursuz eden bir hikayeyi bile sonraki sayfayı merak ederek okutturuyor.”

Cosmopolitan

“Donna Tartt gerilimli ama basit bir kurguyu doğru atmosfer ve felsefeden detaylarla süsleyerek benzersiz bir iş haline getirmiş. Harika bir yazar.”

The Washington Post Book World

“Donna Tartt döneminin Edgar Allan Poe’su olmaya aday. Gizli Tarih, steroit almış bir kalp gibi gümbür gümbür atıyor.”

Glam

“Zekice kurgulanmış ve insanı duygudan duyguya koşturacak bir roman.”

Time

“Tartt, çağdaşı olan yazarlara hiç benzemiyor. Kullandığı güzel dil, çetrefilli kurgu, büyüleyici karakterler ve entelektüel enerji bu kitabı diğerlerinin çok çok önüne taşıyor.”

The Boston Globe

Menüye dön