Gizli Örgütler Larousse – Jean François Signier

Gizli Örgütler Oğlak Güzel Kitaplar’ın en güzel kitaplarından biri. Hem içeriği hem de görselleri açısından daha kitabı elinize alır almaz merakınıza yenik düşecek ve kitabı bir an önce okumak isteyeceksiniz. Açıkçası ben kitabı okumadan önce gizli ya da gizli olmayan herhangi bir örgüte hiç mi hiç ilgi duymuyordum ama bu kitaptan sonra neden bu zamana kadar ilgi duymadım diye hayıflandım diyebilirim. Bazıları aklınızı başınızdan alacak, bazılarına çok güleceksiniz ve bazıları da kanınızı donduracak. Özellikle dini örgütler hakkında okurken insanların nelere inanabildiğine gerçekten çok şaşıracaksınız diyebilirim. İçimizde nasıl bir boşluk var ki böylesine saçmalıklarla doldurmaya çalışıyoruz diye düşünmeden edemedim.

Gizli Örgütler, gizli dini örgüter, gizli inisiyatik örgütler, gizli siyasi örgütler ve gizli suç örgütleri olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Opus Dei’den Ku Klux Klan’a, Druidler’den Ninjalar’a kadar hakkında duyup duymadığınız birçok örgüt öğrenecek ve bunların neden ve nasıl ortaya çıktıklarını okuyacaksınız. Yüzyıllar önceden günümüze kadar farklı farklı örgüt hakkında okudukça bir an hayatımın ne kadar sıkıcı olduğunu düşündüysem de bu çarpık düşünceden kurtulmam çok vaktimi almadı. Sadece birkaç kişinin bildiği bir sırra sahip olmak ve o birbirinden değişik ritüellerle bir şeylerin peşinden koşmanın insana ne kadar bu kadar çekici geldiğini anlayabiliyorum sanırım. Ah özellikle zengin bir İngiliz’in sırf eğlenmek için kurduğu bir örgüt var ki ona çok güldüm ancak üyelerinin sonunda çok eğlendiğine emin değilim. Şu sıkıntı insana neler yaptırıyor… Tarihe bir de gizli örgütler aracılığıyla göz atmak isterseniz çok sevebileceğiniz bir kitap olacağını düşünüyorum. Mutlaka inceleyin derim. Keyifle!

Gizli Örgütler

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gizli Örgütler Larousse – Jean François Signier

Galyalı büyücüler hangi dine inanıyordu?
Kabala neden yeniden moda oldu?
Tapınak Şövalyeleri’nin gerçek yüzü hangisi?
Mafya nereden geliyor?
El-Kaide örgütü nasıl örgütlendi?

Bütün bu ve daha pek çok soru, hem varolan son bilgileri hem de hızlı ve sürükleyici bir okumanın hazzını birleştiren bu kitapta ele alındı.
Gizemli örgütler, ortaya çıkarılmış ayinler, ruhani arayışlar ve komplolar, okuyucunun daha çok zevk alması için aynı kitapta toplandı.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön