Gizli Bahçe – Frances Hodgson Burnett

Gül ektiğin yerde yavrum,
Devedikeni bitmez.

İlk defa 1911 yılında yayımlanmış olan, ilk kısımları Hindistan’da, ardından İngiltere, Yorkshire’da geçen Gizli Bahçe kesinlikle filminden çok daha güzel bir kitap! Klasik bir çocuk kitabı olmasıyla bilinen Gizli Bahçe benim çok sevdiğim bir stilde yazılmış olmasa da başından sonuna kadar bolca düşünmemi ve gülümsememi sağladı. Bazı yerlerde kaşlarımı çattığım, hatta sinirlendiğim de oldu ancak bunun nedeni elbette karakterler. Bir süre sonra bu karakterleri küçük arkadaşlarınız gibi görmeye başlamanızdan kaynaklanıyor bu durum ki, hayatlarındaki değişiklik kitabın sonlarına doğru sizi daha çok neşelendiriyor. 

gizli bahçe

Sevgi ve inancın “sihir” adı altında elle tutulabilecek kadar somutlaştırılması, baharla, bitkilerle ve hayvanlarla özdeşleştirilmesi sadece çocuklara değil, büyüklere de yaşama sevinci aşılayabilecek kadar güzel. Kitap buram buram “Hayat sevince güzel, sevince tatlı günler, bir kuşu sevin yeter!” dizeleri kokuyor ve ilginç yanı, gerçekten bu yaşayış tarzını benimsetmeyi hedefliyor. Kendi adıma konuşacak olursam, kitabı defalarca kapatıp karakterler ve değişiklikleri üzerine düşündüm, derinden etkilenen düşüncelerim ve gülümseyen gözlerim ile kitaba geri döndüm.

gizli bahçe

Sadece sevgiden, sihirden bahsetmiyor elbette kitap. Bir anne karakterde olmak istediğim anneyi gördüm mesela, bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair çarpıcı birkaç konuya değinilmiş. Bir çocuk sayesinde hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiği, onların yanında nasıl davranılması gerektiğini öğrendim. Bir fundalığın, bir bahçenin, çiçeklerin ve baharın güzelliğini öne çıkarmış kitap; bu kadar sıradan şeylerin mutluluk kaynağı olabileceklerini göstermiş. En önemlisi de huysuz insanların mutluluğa, sevgiye açlığını ve ne kadar değişebileceklerini anlatmış.

1958 yılında Lewis Carroll Shelf ödülünü alan Gizli Bahçe’yi severek okudum ve gönül rahatlığıyla hem size, hem de çevrenizdeki çocuklara önerebilirim!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Dickon bir fundalık midillisi kadar güçlüdür.”
“Dışarı çıkmışsın! Üzerinde yaprakların o güzel kokusu var.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gizli Bahçe – Frances Hodgson Burnett

Akrabalarının yanına taşınmak zorunda kalan Mary, zamanını malikanenin bahçelerinde oynayarak geçirir. Kendi gibi huysuz bir çocuk olan kuzeni Colin ile malikanenin sayısız odalarından birinde karşılaşır. Bir sır onları birbirlerine daha da yakınlaştırır. Mary, Colin ve Dickon seni de bu maceranın bir parçası olmaya çağırıyor.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 10, 11, 12 +

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!Kitaplık Faresi

Menüye dön