Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri – Susie Hodge

Uzun zamandır aklımda sanat kitapları okumak, bildiğim bilmediğim tüm ressamlar ve resimlerini öğrenmek var. Belki ömrüm boyunca sürecek bu uğraş için ince eleyip sık dokuyarak sağlam bir okuma listesi oluşturmam gerekiyor. Gelin görün ki okunacak kitaplar o kadar fazla ki buna bile vakit ayıramıyorum. İşte tam da bu noktada imdadıma yetişen bir kitap oldu Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri. Susie Hodge sanatla öylesine ilgilenenler için harika bir kitap hazırlamış. Benim gibi derine inmek isteyenler içinse oldukça keyifli bir giriş kitabı olmuş diyebilirim.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri - Susie Hodge

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri adı üstünde bir kitap. Geçmişten günümüze kronolojik bir şekilde hangi sanat akımının ne sonucunda neye tepki olarak ortaya çıktığını sanatçılarıyla birlikte anlatıyor. Benim önerim kitabı okurken elinizin altında internet bulundurmanız ve bahsedilen sanatçıların işlerine bakmanız. Aksi halde isimler de sanat aklımları da aklınızdan kolaylıkla çıkabilir. Aynı zamanda bahsedilen akımın gerçekten neye benzediğini görmek için anında inceleyebiliyor oluşunuzun da keyfini çıkarın derim.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri - Susie Hodge
Convergence, Jackson Pollock

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri – Susie Hodge

Tüm dünyada bir milyondan fazla satan Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Fikir serisininin ilk kitabı…

Kabul edelim, bir sanat müzesi ziyareti ilham verici bir deneyim olabileceği gibi feci sıkıcı bir hal de alabilir. Sırf sanat eseri diye baktığımız her resim ya da heykeli seveceğiz diye bir kaide yok elbette. Ama şu da gerçek: Baktığımızın arkasındakini görmemizi sağlayacak bilgiye sahip olmak, o eseri başka türlü görmemize, anlayabilmemize ve hatta ondan etkilenebilmemize sebep olabiliyor. Başka bir deyişle, “barok” ya da “post-modern” gibi tanımlar biz dost meclisinde kullanıp havalı -ya da komik- gözükelim diye uydurulmadı: faydalılar.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri, başlıca sanat akımlardan önde gelen temsilcilerine dek sanat tarihine mükemmel bir giriş kitabı. Tüm dünyada bir milyon adedin üstünde satan Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Fikir serisine ait bu kitap, Barok, Rönesans, klasik Yunan ve eski Mısır gibi ana sanat dönemlerinin yanı sıra, romantizm, minimalizm, sürrealizm ve pop art gibi önde gelen hareketlerini kapsıyor. Degas ile Monet ya da Dali ile Duchamp arasındaki farkı ayırt edemeyenleri -yalnız değilsiniz!- tarih öncesinden bugüne yaratıcılık, emek ve isyanla dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Sanattan biraz daha fazla keyif almak isteyenler için ideal kitap.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!

Menüye dön