Gece Kayığı – Alan Spence

Gece Kayığı tam zamanında okuduğum kitaplardan biri oldu. Hani bazı kitaplar vardır, sizin onları doğru zamanda okumanız gerekir ve belki de sırf bunun için bir yerlerde beklerler ya da bir şekilde karşınıza çıkarlar. Benim için bu senenin ilk doğru zaman kitabı da Gece Kayığı oldu diyebilirim. Alan Spence akıcı dili ve duru anlatımıyla pek de kolay olmayan bir hikayenin ustalıkla üstesinden gelmiş.

Gece Kayığı - Alan Spence

Gece Kayığı Japon Zen Budizmi’nin önemli isimlerinden usta Hakuin Ekaku’nun hayatını anlatıyor. Hakuin’in hayatı başlı başına bir hikayeyken, yazar bu ustadan bir de ders almanızı sağlıyor. Açıkçası ben kitabı aman okuyayım da aydınlanayım derdiyle okumadım, aklıma bile gelmedi bu düşünce. Japon edebiyatı ve kültürüne merakım olduğunu artık hepiniz biliyorsunuz, bu kitabı da sırf bu merakımdan ve biraz da zen budizmini anlamak istediğimden okudum. Bir roman aracılığıyla hem daha zevkle öğrendim hem de bence daha romantik bir şekilde aklımda kalacak artık usta Hakuin ve zen budizmi. Kitap boyunca üzerinde durup düşündüğüm onlarca durum ve cümleyle karşılaştım. Bazılarını anlamakta çok zorlandım, bazılarını da evde sürekli görebileceğim bir yere asmak üzere yazdım. Siz de zen budizmi üzerine bir şeyler öğrenmek ve gerçekten hayli ilginç bir hayatı olan Hakuin Ekaku’nun hayatını okumak isterseniz çok seveceğiniz bir kitap olacak Gece Kayığı. Farklı bir okuma deneyimi arayanlara da öneririm. Keyifle!

Gece Kayığı - Alan Spence

Koton Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gece Kayığı – Alan Spence

1947’de Glasgow’da dünyaya gelen İskoçyalı yazar Alan Spence’in, büyük zen ustası Hakuin’in öğretilerini kurgusal olarak ele aldığı son romanı Gece Kayığı (Night Boat), Koton Kitap etiketiyle Türk okuruyla da buluştu. Spence’in, Zen öğretisi ve Japon kültürü hakkında yaptığı kapsamlı çalışmalar sonrasında kaleme aldığı, 18.yüzyıl Japonya’sında geçen Gece Kayığı, Zen ustası Hakuin’in yaşamına yön veren ruhsal gelişimini akıcı ve keyifli bir dille anlatıyor. İwajiro cehennem korkusuyla dolu küçük bir çocuktur. Bu korkuyla baş etmek için annesinin teşvikiyle uygulamaya başladığı dini ritüeller onun meditasyonla geçen yokluk içindeki yaşamının başlangıcı olur. Japon geleneklerinin canlı bir resmini sunan Gece Kayığı, her bölümde okuru beklenmedik derinliklerle buluşturacak. Hakuin’in hakikat arayışıyla geçen yaşamı, herkesi kendi içsel yolculuğuna çıkmaya davet eder nitelikte.

Menüye dön