Gazete Fısıltıları – Sevim Ak

Gazete Fısıltıları adlı kitabında Sevim Ak çocukların çevrelerinde yaşananlara karşı duyarlı olmaları sonucunda neler kazanacaklarını çok keyifli bir biçimde anlatmış. Her Sevim Ak kitabında olduğu gibi hemen kanınızın ısınacağı karakterlerle su gibi akıp gidecek bir kitap bekliyor sizi.

Gazete Fısıltıları - Sevim Ak

Afi; on yaşlarında, annesi babası çalışan, evde kendi kendine vakit geçiren bir çocuktur. Çok küçük yaşlarda kaybettiği ikiz kız kardeşi Kozi’yi sık sık hayallerinde görür ve onunla günlük olaylardan konuşmayı çok sever. Afi aynı zamanda büyük bir teknoloji tutukunudur. Bilgisayarları, robotları, cep telefonlarını, tabletleri ve elektronik olan her şeyi incelemeyi, karıştırmayı çok sever. O aynı zamanda oldukça duyarlı bir çocuktur. Bir alışveriş merkezinin önündeki patlamada ağır yaralanan bir seyyar satıcının durumunu da takip eder olmuştur. Duygusuz arkadaşı patlama esnasında seyyar satıcının yerlere saçılan saatlerini alıp, bir tanesini de Afi’ye verir. Bundan büyük utanç duyan Afi harçlıklarını ve saati hastanede yatan adama götürmeyi düşünür ve bunu gerçekleştirmeye çalışır. Bu esnada uzun zamandır hastanede yatan, bitkisel hayata girmiş bir kadın ve onu her gün ziyarete gelen kızı Sude’yi tanır ve onları çok yakından takip etmeye ve Sude’ye destek olmaya çalışır. Sude’yle onun acılarını paylaşır ve annesinin durumunu da gazetelerden takip eder. Ve altmış bir yaşındaki emekli teknisyen Oklid Amcası’na bahçe düzenlemelerinde de yardımını esirgemez. Hayatı sürekli tatlı telaşlar, üzüntülü anlar ve mutlu olaylarla geçer. İyi olmanın, insanları düşünmenin ve dürüst olmanın nefis bir şekilde anlatıldığı bir kitap bu. Okunacak kitaplar arasına mutlaka girsin derim. Keyifle!

Dalgalar Dedikoduyu Sever - Sevim Ak 1

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Erken tatil paketini bugün bile başvursan alabiliyorsun. Yüzde elli indirim! Harika di’mi? Eve gidince internetten yerimi ayıracağım. Şöyle bir Yunan adaları gezisi neşemi yerine getirir. Canlı müzikli, sazlı sözlü, sirtakili…”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Gazete Fısıltıları – Sevim Ak

Satır arasındaki sırlar

Afi büyüme yolculuğundaki zorlukları taban tabana zıt İkizi Kozi’yle aşmaya çalışıyor. Masal anlatıcısı kızı, parmaksız küçük devi, yersiz yurtsuz sihirbazı tanıdıkça seçimlerini netleştiriyor, özgürleşiyor.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10, 11, 12+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön