Fresh Water for Flowers – Valérie Perrin

Fresh Water for Flowers Fransız yazar Valérie Perrin’in okuduğum ilk kitabı oldu. Yazar 2019’da Prix des Lecteurs kazandıktan sonra ilk kez bu kitabı ile İngilizce’ye çevrilmiş. Umarım devamı gelir çünkü bu kitap gerçekten enfesti. Hatta uzun zamandır okuduğum en iyi romandı diyebilirim. (Elbette The Murmur of Bees ile birlikte.) 

Fresh Water for Flowers Violette Toussaint ve onun hayatına bir şekilde girmiş insanların hikayesini anlatıyor. Ancak tamamen Violette’nin hikayesi olmaktan uzak duruyor roman. Şaşırtıcı olay örgüsü, birbiri içine girmiş aşk hikayeleri, sebze bahçeleri, trenler, bir mezarlık ve Akdeniz’i anlatıyor kitap. Ve öyle güzel anlatıyor ki sayfaları hızla çevirirken zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmıyor insan.

Fresh Water for Flowers - Valérie Perrin

Beklenmedik gelişmeleri ve ince ince işlenmiş karakter çözümlemeleriyle aklımdan çıkmayacak bir kitap oldu. Kitap kulübüme önerdiğimde kimse bu yazarı tanımadığından okumak istemediler ancak okuduktan sonra istisnasız hepsi bana teşekkür etti. Hatta buna benzer kitaplar bulmam için beni sıkıştırmaya başladılar. İşin kötü yanı buna benzer bir kitap okumadım desem yeridir.

Fresh Water for Flowers bittiğinde iyi ki roman okumayı seviyorum dedim kendi kendime. Kitaplığımın tekrar okunacaklar kısmına bir güzel yerleştirdim kitabı; iyi bir roman okumak istediğimde mutlaka aklımda olacak. Spoiler vermemek adına daha fazlasını anlatmak istemiyorum. Siz en iyisi okuyun bu kitabı. Çok sevecek, etrafınızdaki herkese önerecek, pişman olmayacaksınız eminim. Keyifle! 

Europa Editions’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fresh Water for Flowers – Valérie Perrin

Violette Toussaint is the caretaker at a cemetery in a small town in Bourgogne. Random visitors, regulars, and her colleagues―three gravediggers, three groundskeepers, and a priest―visit her to warm themselves in her lodge, where laughter, companionship, and occasional tears mix with the coffee that she offers them.

Her daily life is lived to the rhythms of their hilarious and touching confidences. Violette’s routine is disrupted one day by the arrival of a man―Julien Seul, local police chief―who insists on depositing the ashes of his recently departed mother on the gravesite of a complete stranger. It soon becomes clear the grave Julien is looking for belongs to his mother’s one-time lover, and that his mother’s story of clandestine love is intertwined with Violette’s own secret past and the grief within it.

With Fresh Water for Flowers, Valérie Perrin gives readers the funny, moving, intimately told story of a woman who believes obstinately in happiness. Perrin has the rare talent of illuminating the exceptional and the poetic in what seems ordinary. A delightful, atmospheric, absorbing fairy tale full of poetry, generosity, and warmth.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön