Francisco Goldman – Sevgiliye Veda

Francisco Goldman’ın Sevgiliye Veda adlı kitabını okuduğumu gören arkadaşlarım şaşkın gözlerle bakıp, “Bunu mu okuyorsun?” diye sordular hep. Sordular çünkü kitabın ismi ve  kapağı romantik ve hüzünlü bir aşk romanı tadında. Gel gör ki “Do not judge a book by its cover” hiç bu kadar anlamlı olmamıştı. Kitap, kaybın ve aşkın biraz daha ötesinde, bir “kıymet bilin” uyarısı, bir elveda, bir oyalanma, bir yardım çağrısı… Aslında herkes kendine dair bir şeyler bulacak eminim. Benim anladığım, benim okuduğumla sizinki çok farklı olacak.

Francisco Goldman Sevgiliye Veda

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya. Keyifle, sabırla, derin nefeslerle okuyun derim.

Ünlü roman yazarı Francisco Goldman, Aura Estrada’yla evliliklerinin ikinci yılında gecikmiş balayılarını kutladıkları sırada, genç eşi sörf yaparken boynunu kırarak hayatını kaybeder. Aura’nın ailesi kızlarının ölümünden Goldman’ı sorumlu tutar. Suçluluk duygusuna yenik düşen yazar da ölmek ister. Ne var ki sonra büyük aşkını, tarifsiz kaybını, saf aşkın yerini alan o korkunç kederi anlatacağı Sevgiliye Veda’yı yazmaya karar verir ve hayatının aşkını adeta yeniden hayata döndür.

“Kaderinde yazılı olmak… Acaba benim Aura’nın hayatına girmem de kaderinde yazılı mıydı, yoksa bana ait olmayan bir alana izinsiz girerek onun önceden belirlenmiş yolunu mu değiştirmiştim?”

Menüye dön