Frances Mayes – Under the Tuscan Sun

İtalya, özellikle Toskana görmek için sabırsızlandığım nadide yerlerden. Şu sıralar da gidemediğim için Toskana hakkında yazılmış en popüler kitabı okuyayım dedim. İyi de etmişim. Frances Mayes, samimi ve yalın anlatımıyla Toskana’yı daha çok benimsememe sebep oldu.

under the tuscan sun

Kitap, Mayes’in Amerika’daki hayatından kısa zaman aralıklarında da olsa kaçışını anlatıyor. Kaçılan yer de elbette Toskana. Oldukça eski, harika bir ev almasıyla başlıyor olaylar. Sevgilisi ile evi düzenlemekle uğraşırken bir yandan da bölgenin harikalarını sanki yerelmişlercesine yaşamaya başlıyorlar. Siestalar artık daha bir normalleşiyor, yemek alışkanlıkları değişiyor ve ev giderek güzelleşiyor.

Tuscany - Toskana

Toskana zaten yeteri kadar harika bir yerken ev sahibi olup, bahçede ve evin içinde bilmem kaç yüzyıldan kalma freskler bulmak bambaşka olsa gerek. Soğuk kış günlerinde battaniyenin altında okunası bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tok karna okumanız daha sağlıklı olur, ben gece gece bruschetta yapmaya kalktığımı hatırlıyorum. Pek sağlıklı olmuyor tabi.

under the tuscan sun

Kitabı aynı isimle filme de uyarlamışlar 2003 yılında. Kitapla çok da alakası yok ama yine de izlenesi şirin bir film olduğunu düşünüyorum. Fragmanı da aşağıda. Şimdiden keyifli okumalar!

Menüye dön