Fotoğrafçılar Kulübü – Ercan Akbay

Fotoğrafçılar Kulübü, Nadia Groza Dosyası Ercan Akbay’ın okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım kesinlikle sonuncusu da olmayacak. Oğlak Yayınları sayesinde yavaş yavaş polisiye okumaya başlıyorum ve işin en güzel yanı da bu çok aşina olmadığım türü Türk yazarlarla keşfediyorum.

Fotoğrafçılar Kulübü iki farklı anlatıcı ile ilerleyen bir kitap. Gelişen olayları hem hayli ilginç ve komik bir adamdan dinleyeceksiniz hem de polislerin gözünden takip edeceksiniz. İşin içinde oldukça gizemli hikayeler de var elbette. Anlatıcımız Varol, Fotoğrafçılar Kulübü’nün tüm üyeleriyle İstanbul Sırları adlı, keşke gerçekten olsa da izlesek dediğim bir programın senaryosunu hazırlıyor. Bunun için Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden biriyle düzenli olarak görüşürken bir yandan da kendisine ara sıra gelen titreme gibi ne olduğu belirsiz şeylerle uğraşıyor. Elbette oldukça zengin eşi Şeyma’yı bir onunla bir bununla aldatmaktan da geri kalmıyor, ama seviyor eşini. Polisler tarafında da Serdar, Caner ve Gül’ü takip edip bu üçlünün dinamiklerine kapılıp gideceksiniz. Özellikle Caner çok ilginizi çekecek ama Serdar’dan da gözünüzü ayırmayın derim. Benim gibi çok sık ara vermek zorunda kalmazsanız bir çırpıda bitiverecek bir kitap bu. Polisiye sevenlere özellikle öneririm. Keyifle!

Fotoğrafçılar Kulübü - Ercan Akbay

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Hissettim o cinayeti ben…

Nadia’nın acısıyla birlikte keskin bir ölüm korkusuna kapıldım. Olayın sabahında, nedensiz bir dürtüyle o apartmana gidip -polis kordonuna rağmen- içeri girmem, üst kata çıkmam ve fotoğrafını çektiğim cesedin canlanır gibi olması… Bütün bunlar tesadüf olamayacak kadar tuhaf, Doktor, bu yaşadıklarımın hepsi makul biçimde açıklanabilmeli, çünkü eğer bir izahı yoksa o zaman durumum daha da vahim.

Caner’in sorduğu soru işte bu yüzden beni yere serdi. Öylesine afallamış olmalıyım ki, adamın mütecessis gözlerinde betimin benzimin atmış olduğunu gördüm sanki.

“Ben mi çekmişim?” dedim.

“Ne kadar şakacısınız,” dedi gülerek. “Muhteşem bir kare! Tebrik ederim sizi. Bu fotoğraf gerçek bir sanat harikası…”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

Menüye dön