Footprints In Search of Future Fossils – David Farrier

Footprints In Search of Future Fossils İskoç edebiyat profesörü David Farrier’in 2020’de yayımlanan ve benim okuduğum ilk kitabı. Footprints elime ilk geçtiğinde bu kitabı çok seveceğimi ve bana çok şey öğreteceğini tahmin ediyordum ancak David Farrier’in okuyucuna sunacaklarının ne kadar fazla olabileceğini tahmin etmem imkansızmış. Her sayfada, her bölümde yeni bir şey öğrenmenin sevincini yaşasam da bir süre sonra yorulduğumu fark ettim. Dolayısıyla bu güzelim kitabı bitirebilmem günlerimi aldı.

Footprints insanların bundan yüzyıllar sonraki zamana bırakacağı ayak izlerini araştırıyor. Doğada doğal olarak yok olmayan ya da yok olması çok uzun zaman alan onca nesnenin geleceğin insanları tarafından nasıl algılanabileceğini düşündürüyor. Geçmişten bize kalanları incelerken hem bilimsel yöntemler kullanıyor hem de bilimin birçok farklı alanından yararlanıyoruz. Dilbilimciler eski yazıları araştırırken sosyologlar eski toplumların yaşamlarını anlamaya çalışıyor; jeologlar, arkeologlar ve daha nicesi geçmişi anlamamız için uğraşıyor. Gelecekte de böyle mi olacak? Geleceğin insanları antroposen çağı insanlarının yaptıklarını anlamlandıramadıkları yerde yaşamlarımızı bile bile nasıl mahvettiğimizi görebilecekler mi?

Footprints In Search of Future Fossils - David Farrier

Footprints David Farrier’in yaptığı müthiş araştırmaları ve yazarın bu araştırmaları yaparken yaşadıklarını da içeriyor. Edebiyattan sanata, mitolojiden tarihe birçok alanda çok yerinde örneklerle anlatıyor yazar okura iletmek istediklerini. Bahsettiği isimleri araştıracağım, daha fazlasını öğreneceğim ve tüm bunları sindireceğim derken ne kadar az şey bildiğimi tekrar tekrar gördüm. Bu kitabın hakkını verebilmem için farklı birçok konuda detaylıca araştırma yapmam gerektiğini düşündüm.

Footprints, her müthiş kurgu dışı kitapta olduğu gibi, bende daha fazlasını öğrenme isteği uyandırdı; düşünme biçimimi değiştirebilecek konuları fark etmemi sağladı ve son olarak insanlığa ve dünyaya hayranlığımı artırdı. Konuyla ilgilenmeseniz de bir göz atmanızı öneririm, beklediğinizden çok daha fazlasını öğrenecek ve hayran kalacaksınız. Keyifle!

Yeri gelmişken en az Footprints kadar beni heyecanlandıran başka bir kurgu dışı kitabı da önereyim: The fate of Food.

HarperCollins Publishers’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Footprints In Search of Future Fossils – David Farrier

A profound meditation on climate change and the Anthropocene and an urgent search for the fossils—industrial, chemical, geological—that humans are leaving behind

What will the world look like in ten thousand years—or ten million? What kinds of stories will be told about us?

In Footprints: In Search of Future Fossils, the award-winning author David Farrier explores the traces we will leave for the very distant future. Modern civilization has created objects and landscapes with the potential to endure through deep time, whether it is plastic polluting the oceans and nuclear waste sealed within the earth or the 30 million miles of roads spanning the planet. Our carbon could linger in the atmosphere for 100,000 years, and the remains of our cities will still exist millions of years from now as a layer in the rock. These future fossils have the potential to reveal much about how we lived in the twenty-first century.

Crossing the boundaries of literature, art, and science, Footprints invites us to think about how we will be remembered in the myths and stories of our distant descendants. Traveling from the Baltic Sea to the Great Barrier Reef, and from an ice-core laboratory in Tasmania to Shanghai, one of the world’s biggest cities, Farrier describes a world that is changing rapidly, with consequences beyond the scope of human understanding. As much a message of hope as a warning, Footprints will not only alter how you think about the future; it will change how you see the world today. 

Menüye dön