Fleeting Snow – Pavel Vilikovsky

Fleeting Snow Slovak yazar Pavel Vilikovsky’nin okuduğum ilk kitabı oldu ancak diğer kitapları İngilizce ya da Türkçe’ye çevrilirse onları da hemen okuyacağım. Ben kitaplarına gözü gibi bakan bir insanım çünkü onları okuduktan sonra insanlara hediye ediyorum. Ne sayfaları kıvırırım ne de cümlelerin altını çizerim. Ancak bu kitap sonradan hatırlamak istediğim öyle güzel cümlelerle doluydu ki sırf onun için bir alıntı defteri yaptım. (Tamam dolma kalemlerimi daha fazla kullanmak istemem de bir sebep ama asıl neden bu kitap!)

Fleeting Snow - Pavel Vilikovsky

Fleeting Snow yapısal olarak okuru biraz zorlayabilecek bir kitap. Ancak yazar kitabın en başına daha kolay bir okuma deneyimi sunmak için bir içerik atlası koymuş. Ben atlastan bağımsız okumayı seçtim, bir dahaki okumamda atlası takip edeceğim. Fleeting Snow hafıza kaybı, kimlik, diller, aşk, tanrı inancı, ruh, yaşam, ölüm ve bu ikisi arasındaki her şeyi anlatabilen; daha önce okuduğum hiçbir şeye benzemeyen, enfes bir roman.

“Here is the thing: my name has lost its meaning for me. It has palled on me.” cümlesiyle başlıyor kitap. Anlatıcı isminin anlamsızlaştığını, artık onu usandırdığını söylüyor. Daha ilk cümleden bu kitabı çok seveceğimi böylelikle anlamış oldum ben de. Daha sonra bu durumu, kimlik ve ruh bağlamında daha da derinleştiriyor. Dilin kimliğimiz üzerindeki etkisi ve dillerin ve lehçelerin yok oluşuyla birlikte bizim de yavaş yavaş kimliksiz kalıp yok olmamız hafıza kaybı öyküsü ile paralel gidiyor.

Gönül ve beyin de var Fleeting Snow’da: anlatıcımız gönlü, üvey kardeşi ise tüm bilimselliği ile beyni temsil ediyor. Bu ikisi arasındaki sohbetler ise tekrar tekrar okunacak kadar hoş. Ancak ben başka bir ülkeye göç etmiş ve dilden dile atlayan biri olarak özellikle kimlik meselesine takıldım. İçine doğduğumuz, sonradan öğrendiğimiz, az çok aşina olduğumuz tüm o diller bizi nasıl değiştiriyor? Birini daha çok kullandığımızda diğer dili kullanan halimizden bir şeyler eksiliyor mu? Bu ruhumuza ve en çok da ismimize nasıl etki ediyor?

Fleeting Snow son dönemde okuduğum en ilginç kitaplardan biri oldu. Hem yapısal anlamda hem de beni düşünmeye ittiği konular bağlamında her sayfasına hayran kaldım. Birbirinden güzel cümlelerine takılıp kaldım; bazılarıyla dans bazılarıyla kavga ettim. Siz de en kısa zamanda okuyun derim, çok seveceksiniz. Keyifle!

Istros Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fleeting Snow – Pavel Vilikovsky

Fleeting Snow depicts the gradual loss of memory of the narrator’s wife. The narrator reminisces about his past life with his wife and muses on issues ranging from human nature and the soul, to names and the phonetics of Slovak and indigenous American Indian languages, in an informal, humorous style whose lightness of touch belies the seriousness of his themes. The title refers to its recurring central motif, an avalanche that cannot be stopped once the critical mass of snow has begun to roll, echoing the unstoppable process of memory loss. 

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön