Fish Soup – Margarita Garcia Robayo

Fish Soup Kolombiyalı yazar Margarita Garcia Robayo’nun iki kısa romanı ve kısa öykülerinden oluşuyor. Kendinizi Kolombiya’da hissetmek ve ülkeyi biraz daha iyi tanımak isterseniz hoş bir seçim olacaktır.

Fish Soup üç kısımdan oluşuyor. Benim en çok etkilendiğim bölüm ise birinci kısım oldu. Ülkesi ve hayatından kaçmanın hayaliyle yanıp tutuşan bir kızın hikayesini anlatıyor Waiting for a Hurricane. Kendi ülkesi dışında bir yerde yaşamak üzere planlıyor bütün hayatını ve dolayısıyla mesleğini de ona göre seçiyor. İçtenlikle ve özenle yazılmış, büyüleyici bir kısa romandı bu.

Fish Soup - Margarita Garcia Robayo

Kitabın ikinci kısmı ise kısa öykülerden oluşuyor ve hepsini teker teker çok sevdim. Aile, ilişkiler, toplum baskısı, aidiyet duygusu gibi konulara odaklanan öyküler hepimizin hayatına dokunacak nitelikteler.

Kitabın üçüncü kısmını ise ne yazık ki bir türlü sevemedim. Halbuki yarı otobiyografikmiş! Galiba bu kısa romanda kendimi hiç bir yere oturtamadığımdan ne konuyla ne de karakterlerle ilgilenmedim. Ancak yazarın stili burada da parlamış. Kolombiya’dan bir yazar okumak isterseniz öneririm. Keyifle!

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, incelemek için de buraya: Fish Soup – Margarita Garcia Robayo

From internationally acclaimed author Margarita García Robayo comes Fish Soup, a unique collection comprising two novellas plus the book of short stories Worse Things (winner of the prestigious Casa de las Américas Prize).

Set on the Caribbean coast of Colombia, Waiting for a Hurricane follows a girl obsessed with escaping both her life and her country. Emotionally detached from her family, and disillusioned with what the future holds if she remains, she takes ever more drastic steps in order to achieve her goal, seemingly oblivious to the damage she is causing both to herself and to those around her.

The tales of Worse Things provide snapshots of lives in turmoil, frayed relationships, dreams of escape, family taboos, and rejection both of and by society. Skilfully painting just enough detail, García Robayo explores these themes and invites the reader to unravel the true significance of the events depicted.

The previously unpublished Sexual Education examines the attempts of a student to tally the strict doctrine of abstinence taught at her school with the very different moral norms that prevail in her social circles. Semi-autobiographical, the frank depiction of these opposing pressures makes it impossible to remain a dispassionate observer.

Throughout the collection, García Robayo’s signature style blends cynicism and beauty with an undercurrent of dark humour. The prose is at once blunt and poetic as she delves into the lives of her characters, who simultaneously evoke sympathy and revulsion, challenging the reader’s loyalties as they immerse themselves in the unparalleled universe that is Fish Soup.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön