Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi – Daniel Klein

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi Daniel Klein’in okuduğum ilk kitabı oldu. Açıkçası kitabın orijinal başlığı Travels with Epicurus: A Journey to a Greek Island in Search of a Fulfilled Life bana hayli çekici geldiği için okumaya başladım. Yağmurlu Londra günlerinde bir Yunan adası hakkında okumak bana çok iyi gelecek diye düşündüm. Beklediğimden çok daha iyi geldi.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

Yeterlinin az geldiği insana hiçbir şey yetmez.

Daniel Klein

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi Klein’in 73 yaşında yazdığı bir kitap. Mutlu bir yaşlılığın nasıl olabileceğinden bahsediyor ancak verdiği öğütler tüm bir ömre uygulanabilir diye düşünüyorum. Yaşlanmak düşüncesiyle hep barışık oldum; bu kitaptan sonra yaşlılıkla aşk yaşayacağım gibi görünüyor. Epikür’den Schopenhauer’a çeşitli filozofun konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor. Kimini desteklerken kiminden kaçıyor. Elbette bunu yaparken arada sırada okuru Hydra adasına götürüyor. Hydra Adası’nın sakinlerinden biri olup; onun hızında adayı gezerken adalılarla tanışacaksınız. Söz konusu yaşlanmak olduğunda korkuyorsanız mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Hazır buradayken belki bu da ilginizi çekebilir: Statü Endişesi – Alain de Botton

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi - Daniel Klein

Aylak Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi – Daniel Klein

Epikuros’la Yolculuklar, Uluslararası çoksatar Platon Birgün Kolunda Bir Ornitorenkle Bir Bara Girer’in yazarı Daniel Klein’ın yaşama, ölüme, ihtiyarlığa ve sevgiye dair fikirlerini kaleme aldığı neşeli bir kitap. Hemen hergün duyarız: İnsan doğar, büyür, olgunlaşır, ihtiyarlar ve ölür! Hayır, diyor Daniel Klein, bu sıralama, bu tasnif biçimi ilerlemeci. Yaşamın her anının değerli ve paha biçilemez olduğunu görmemizi engelliyor. Ölümün yerini sona atarak yaşam üzerine düşünmemizi, ondan haz almamızı engelliyor. Kitapta, sigara, LCD, oyun, tespih, ve daha pek çok şey felsefenin içinde boy gösteriyor. Yeni bir yaşam felsefesi önermiyor bize yazar, daha iyisini yapıyor ve herkesin kendi yaşam felsefesini kurabileceğini pratik bir biçimde gösteriyor kitabıyla. Bu çok daha iyi değil mi?

Daniel Klein Epikuros’la Yolculuklar’da, Platon başta olmak üzere Aristoteles, Epikuros, Montaigne, Kant, Sartre, Camus, Huizinga, Heidegger, Russell, Erikson, Bergman, Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche, ve Freud gibi pek çok filozof, sanatçı, bilim adamı ve psikoloğun konuyla ilgili düşüncelerini de enine boyuna ele alıyor ve tartışıyor. Epikuros’la Yolculuklar felsefeyle yaşamın kesiştiği neşeli bir çalışma…

Menüye dön