Ferhan Şensoy – Başkaldıran Kurşunkalem

Başkaldıran Kurşunkalem çok sevdiğim Ferhan Şensoy’un okuduğum bilmem kaçıncı kitabı. İnsanda illa bir şeyler yaratma duygusu uyandıran bu çok yönlü ve zamanımızın efsanesi insanın yaşadıklarını okumak, onu izlemek kadar heyecanlı ve eğlenceli. Ortaya bir eser çıkarmanın ne kadar harika bir şey olduğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz yaşadıklarını okuyunca. İnsanın hayatında sanat varsa, varsın iki kuruş parası olsun diye düşündürtüyor sayfalar boyunca. Ben Ferhan Şensoy’u ne kadar övsem az. Siz en iyisi onu kendinden dinleyin.

Ferhan Şensoy - Başkaldıran Kurşunkalem

Başkaldıran Kurşunkalem, Kalemimin Sapını Gülle Donattım adlı kendi hayatını anlatan kitabın devamı. İlk kitabı okuduğumda resmen büyülenmiştim Ferhan Şensoy’un yazarlığından. Onun gibi yazabilmek, onun gibi düşünebilmek istemiştim hep. Hatta bunlarla kalmayıp Ferhan Şensoy olmak istediğimi fark etmiştim. Okuduğum hiçbir biyografi beni böylesine etkilemediğinden hem şaşkınlığıma hem de Ferhan Şensoy olma isteğime biraz ket vurmak istediysem de başaramadım. Bu iki kitap arasına ne yazık ki yüzlerce kitap girdi tabi ama hiç unutmadım o ilk kitabın tadını. Başkaldıran Kurşunkalem ise, kaldığı yerden aynı tatta devam ediyor. Okur da tadı damağında kalan hayallerine kavuşuyor.

ferhan sensoy

Daha önce hiç Ferhan Şensoy okumadıysanız, büyük kayıplardasınız demektir. Dilimizde eser veren yazarlar arasında en şahsına münhasır insanlardan diyebilirim. Size tavsiyem, Kalemimin Sapını Gülle Donattım ile başlayıp, Başkaldıran Kurşunkalem’i hemen ardından okumanız. İstanbul’daysanız eğer Ortaoyuncular Yayınları’dan çıkan kitapları Ses – 1885 Ortaoyuncular Tiyatrosu’ndan indirimli alabilirsiniz. Belki oyundan sonra imzasını da alabilirsiniz, kim bilir. Hatta bana kalırsa hemen bir oyununa bilet alın, oyun bittikten sonra kitaplarını teker teker gözden geçirin ve bahsettiğim bu iki kitabı almadan tiyatroyu terk etmeyin. Eminim siz de onun yaşadıklarını okurken neşeli hayallere dalacak ve kitapların bitmemesi için elinizden geleni yapacaksınız. Keyifle ve mutlaka!

Ortaoyuncular Yayınları’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ferhan Şensoy – Başkaldıran Kurşunkalem

Bir ırmak kıyısında doğdum ben
Bu yüzden
Bir ırmak romanıdır bu özgeçmişsel
Hem el yazması
Elle tutulan
Elde var ikinci cilt
Sapını gülle donattığım kalem
Başkaldırıyor
Kurşun olarak
Dağlardan geliyor ırmak

Menüye dön