Fazla Kültür Göz Çıkarmaz – Judy Jones, William Wilson

Fazla Kültür Göz Çıkarmaz yedi yüz elli sayfalık, kocaman ve enfes bir kitap. Öğrenmekten sıkılmayan hatta aksine bundan zevk alan bir insansanız, espri anlayışınız da varsa bu kitap tam size göre olabilir. Ben daha “Giriş” kısmını okurken sonraki sayfalarda yer alan bilgileri zevkle okuyacağımı ve kitabı seveceğimi anlamıştım. Bu tür bilgi veren kitaplarda neyin nasıl anlatıldığı siz de takdir edersiniz ki çok önemli. Judy Jones ve William Wilson harika bir iş çıkarmış, çeviri de tam olması gerektiği gibi olmuş. Karşınızda okuması keyifli ve bilgi dolu bir kitap var anlayacağınız.

Fazla Kültür Göz Çıkarmaz

Fazla Kültür Göz Çıkarmaz

Fazla Kültür Göz Çıkarmaz öyle bir iki oturuşta okunup bitirilebilecek bir kitap değil. Hem sayfa sayısı hem de içerikleri itibariyle uzun bir süre boyunca arada sırada karıştırılacak bir kitap. Şansıma kitabın ilk bölümünün başlığı “Sanat Tarihi”, ikinci bölüm de “Edebiyat”. En çok ilgilendiğim bu iki bölüme hızlıca bir göz attım ve sanat tarihi bölümünü de yavaş yavaş okumaya başladım. Ancak boynum ve kollarıma ağrı girince bırakabildim (kitap sert kapaklı ve büyük olduğundan bir tarafa yaslayıp da okuyun derim). Bu zamana kadar da bol bol kahkaha atıp, bol bol not aldım. Geniş zamanlarda detaylıca incelemek ya da dar zamanda hemen hatırlamak üzere ressam isimleri, İtalyanca kelimeler ve “izm”lerle doldu defterim. Zamanı iyi harcamak diye buna deniyor sanırım. Bir sonraki kitap alışverişinizde mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Optimist Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fazla Kültür Göz Çıkarmaz – Judy Jones, William Wilson

Tekrar tekrar göz atacağınız ve neşeyle armağan edeceğiniz “pek bilmiş” bir kitap.

Kültürün on bin yıllık serüveninin güncel bir harmanı

Edebiyat, Müzik, Sinema, Felsefe, Psikoloji, Din, Bilim, İktisat, Sanat Tarihi, Dünya Tarihi ve Siyaset Bilimi…

• En Azından Selam Verecek Kadar Tanımanız Gereken On İki Roman Karakteri
• Sinema müdavimlerine Fransızca ya da Hollywoodça
• Dünya Vatandaşları İçin Beş Kıtada Yaşama ve Âşık Olma Kılavuzu…
• Bir Eski Yunanlı ile Modern Bir Kaliforniyalı Arasındaki Benzerlikler
• Bilim Alanında İsim Yapma Yöntemleri
• İktisatçı Ağzı – İktisatçı Kafası
• BEE-Thofın ile MO-tsart Ötesi

Pratik İtalyancadan borsaya, Freud’dan “casus belli”ye, kaos teorisinden postmodernizme, Rousseau’dan Ramazan ayına, Shakespeare’den Hollywood’a kadar bilgi boşluklarınızı doldurabilir ve artık tümdengelimi tümevarımdan ayırabilirsiniz.

Kültür hayatının sayısız konusunu benzersiz bir derinlik ve mizahla tek bir ciltte toplayan Fazla Kültür Göz Çıkarmaz, tekrar tekrar göz atacağınız ve neşeyle armağan edeceğiniz “pek bilmiş” bir kitap.

Menüye dön