Fate – Jorge Consiglio

Bazı kitaplar okurlarına tam da gerektiği zamanlarda ulaşırlar. Fate benim için o kitaplardan biri oldu. Kader, hayat, ölüm ve üzerinde yaşadığımız şu dünya üzerine çokça düşünüyorum şu sıralar. Bu kitap hayatın ne kadar geçici olduğunu bana yüzlerce kez daha anlattı. Biraz rahatladım; yalnız olmadığımı, hepimizin öyle ya da böyle bir şeyler yaşadığını okumak iyi geldi.

Fate - Jorge Consiglio

Fate Arjantinli yazar Jorge Consiglio’nun okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım sonuncusu da olmayacak. Belli bir hikayeye bağlı kalmadan bir grup karakterin yaşadıklarını okumak farklı bir deneyim oldu benim için. Karakter odaklı romanlardan hoşlanıyorsanız hoşunuza gidebilir. Keyifle!

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fate – Jorge Consiglio

They inhabited a present that was weightless, fickle even, and yet at the same time effortlessly assembled; it was the very embodiment of something sound, something firm and tangible: a space of utter certainty…

This novel focuses on a group of characters who are all in different ways endeavouring to take control of their fate. Their desire to lead a genuine existence forces them to confront difficult decisions, and to break out of comfortable routines.

Karl and Marina have been together for ten years and have a young son, Simón. Karl is a German-born oboist at Argentina’s national orchestra, and Marina is a meteorologist. On a field trip, she meets fellow researcher Zárate, and what might have been just a fling starts to erode the foundations of her marriage. Then there is Amer, a dynamic and successful taxidermist. At a group therapy session for smokers, Amer falls for the younger Clara. While the relationship between Karl and Marina disintegrates, the love story between Amer and Clara is just beginning – or is it already at an end? 

One of Argentina’s leading contemporary writers, Jorge Consiglio portrays the inner worlds of these characters through the minute details of their everyday lives, laying bare their strivings and their frustrations with a wry gaze, and seeking in this close-up texture a deeper truth.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön