Fas’ın Altın İksiri Argan – Figen Gündüz Letaconnoux

Fas’ın Altın İksiri Argan Figen Gündüz Letaconnoux’un Fas anılarını ve argan yağını anlatan, bol fotoğraflı çok hoş bir kitap. Hem argan yağını hem Fas’ı merak ediyorsanız bu kitap çok hoşunuza gidebilir. Bir de yazar argan yağı ile yapılabilecek yemek tariflerini ve vücudunuz için kullanabileceğiniz tarifleri de vermeyi ihmal etmemiş.

Fas’ın Altın İksiri Argan, argan yağını detaylı bir şekilde anlatırken Fas’ın şehirlerine de değiniyor. Belli başlı yerlerin tarihlerini ve kültürünü öğrenirken yazarın buralardaki anılarında kayboluyorsunuz. Ben bir aralar Marakeş’e gideceğim diye tutturmuştum fakat eşim oraya asla gitmem demiş ve planlarımı hep sabote etmişti. Geçtiğimiz aylarda bir arkadaşım gidip de şehirden (kanıtlarıyla) berbat diye bahsedince bir anda fotoğraflarda gödüğümüzün şehrin çok küçük bir kısmı olduğunu anladım ve tüm hevesim kayboldu. Sonrasında birçok kişiden de aynı tür yorumlar alınca tamam dedim buraya o kadar para dökmeye gerek yok. Ancak kitaplarda okuyunca bana hala çok çekici geldiğini söyleyebilirim.Siz gittiniz mi? Ne düşünüyorsunuz?

Bu kitap bir adet argan yağı ile birlikte çok güzel bir hediye olur diye düşünüyorum. Hem kendinize hem de hayatınızda sağlığına önem veren kişilere hediye ararken aklınızda bulunsun. Keyifle ve sağlıkla!

Fas'ın Altın İksiri Argan - Figen Gündüz Letaconnoux
Argan ağacında keçiler.

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fas’ın Altın İksiri Argan – Figen Gündüz Letaconnoux

Elinizdeki kitap olağanüstü argan ağacından, keçilerle yaşadığı sıra dışı birliktelikten, şifa deposu meyvelerinden ve bu meyvelerden elde edilen, Fas’ın “altın iksiri” diye de adlandırılan kozmetik ve gastronomik değere sahip argan yağını anlatıyor.

Afrika, Arap, Berberi ve Avrupa kültürlerinin hoş bir sentezi, Batı’nın etkisi altında olsa da Doğulu özelliğini kaybetmemiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuzey Afrika’da fethedemediği tek ülke Fas’ın altın iksirinin meziyetlerini tanıdıkça gerek bu iksiri gerekse bu mistik ve gizemli toprakları deneyimlemek arzusuyla yollara düşeceksiniz.

Oğlak Yayınları’ndan… Fas’ın mistizmini yaşamak isteyen gezgin ruhlara, yemek tarifleriyle, sağlığını önemseyen gurmelere, Berberi kadınların reçeteleriyle, güzelliğine düşkün herkese.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön