Fareyi Öldürmek – İrfan Yalçın

Fareyi Öldürmek, daha önce Yorgun Sevda ve Engerek adlı kitaplarını okuduğum İrfan Yalçın’ın severek okuduğum üçüncü kitabı oldu. Fareyi Öldürmek ve İrfan Yalçın’ı yıllar önce televizyonda izlediğim İçimdeki İnsan adlı filmle keşfetmiştim. Hatta İçimdeki İnsan’ı izledikten sonra bu filmin senaryosunu kim yazmış diye araştırırken aslında bir kitaptan uyarlandığını öğrendiğimde çok sevinmiştim. İrfan Yalçın’ın diğer iki kitabını okuyup, filmi unutana kadar Fareyi Öldürmek’i okumamaya karar vermiştim. Şimdi okuduğumda filmi hala hatırladığımı ve hissettiğim tüm o duyguların yerli yerinde olduğunu görmek ilginç bir deneyimdi.

Fareyi Öldürmek - İrfan Yalçın

Fareyi Öldürmek Sabri adlı o unutulmaz karakterin hikayesini başkalarının gözünden anlatan bir roman. Şimdiden belirteyim bu kitabı okumak öyle kolay değil. İnsanı gerçekten çok üzen, kahreden bir tarafı var. Hakkında yazarken bile hakkını veremeyeceğim karakterlerden biri Sabri. Evliya desem, Buda desem yeridir diye düşünüyorum ancak gelin görün ki bir cinayet var ortada. Ancak Sabri bir insan öldürmüş olsa da ona kim katil diyebilir? Asıl katil gerçekten kim? Ona eziyet eden insanlar mı? Kader dediğimiz o çaresizlik mi? Yoksulluk mu? Yozlaşmanın tam ortasında dürüstlük çabası mı? Yoksa sadece bir fare mi? Okuru böylesi deli sorulara iten, kısacık bir roman bu. Daha önce İrfan Yalçın okumayan herkese hem kitabı hem filmi öneririm.

Bir düş mü, bilmiyorum; gerçekle düşü mü karıştırıyorum, bilmiyorum; her şeyi düşleştiren zamanın bir oyunu mu, bilmiyorum.

H2O Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Fareyi Öldürmek – İrfan Yalçın

Bir cinayet… Herkesin gözü önünde, üstelik bir devlet dairesinde işlenen bir cinayet. Katil, herkesin içinde biridir. Içimizden biri…
Ancak herkes onun fazlasıyla kibar, saflık derecesinde yumuşak ve çok çok iyi bir insan, tam da bu yüzden, herkesten farklı olduğuna tanıklık etmektedir. Neredeyse masumiyetine inanacağımız denli iyi bir insandır.

Peki, katil mi ki?

Irfan Yalçın tanıklıklara dayanan, neredeyse belgesel, kurgusuyla bir kahraman yaratıyor ve onun içimizdeki insan olduğunu sergiliyor. Bir türlü ortaya çıkarmaya cesaret edemediğimiz bu insan, herhangi birimizi katil olmaktan kurtaracak mıdır?

Iyiliğini görmezden geldiğimiz, masumiyetiyle alay ettiğimiz, sevgisiz bırakıp yalnızlığa ittiğimiz, acıya ve açlığa terk ettiğimiz bir insan hayata geri çağrılabilir elbet:

“Her şey gibi sevmek de zaman işidir…”
Fareyi Öldürmek, Aydın Sayman yönetmenliğinde Içimdeki Insan adıyla 2015 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Menüye dön