Farahnaz’ın Çiçeği – Yaprak Öz

Farahnaz’ın Çiçeği Yaprak Öz’ün okuduğum ilk kitabı oldu. 2019’u rahat polisiyelerle bitirmek istediğimden kadın bir yazarımızın polisiyesine sığınayım dedim. İyi de etmişim.

Bir Yıldız Alatan macerası olan Farahnaz’ın Çiçeği kolayca ve zevkle okunan polisiyelerden. Türün meraklısıysanız çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Özellikle Zonguldak’a yolunuz düştüyse keyfi katlanacaktır muhakkak. Ben ne yazık ki Zonguldak’ı hiç görmedim ama hakkında harika şeyler duyduğum bir şehir bu. Kitap da hakkını veriyor diye düşünüyorum.

Farahnaz'ın Çiçeği - Yaprak Öz

Yıldız Alatan Kılıç Mahallesi sakinlerinden biridir. Mühendis lojmanlarının Yıldız Ablası olarak tanıdığımız bu hayli sevimli karakter bir ev hanımı, terzi, dost ve bolca dedektif romanı okuyan bir dedektiftir. Kılıç’ta gerçekleşen korkunç bir cinayeti aydınlatmak üzere yola çıktığında başına geleceklerden habersiz ve fakat her daim tedbirlidir.

Rahat polisiye tarzını seviyorsanız, yerel bir karakterle tanışmanın vakti geldi diye düşünüyorum. Bu zamana kadar bu türün meraklıları eminim çoktan Agatha Christie romanlarını okumuştur. Şimdi sıra Zonguldak’ta geçen ve olabildiğince Türk bu polisiyeye gelsin derim. Çayınızı demleyin, kekinizi kurabiyelerinizi hazır edin ve öyle okuyun. Keyifle!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Farahnaz’ın Çiçeği – Yaprak Öz

Yetmişli yılların sonunda, Zonguldak’ta korkunç cinayetler işlenir. Cinayet mahalline yakın oturan Yıldız Alatan, kurban ile katili bir araya getiren rastlantının ardındaki gizemi araştırmaya karar verir. Polisiye romanlara düşkün Yıldız Alatan, usta bir terzi, dört dörtlük bir ev kadını, tatlı bir komşu, iyi bir dosttur ve en büyük hayali, günün birinde gizemli bir olayı çözüme kavuşturmaktır. 

Kolları sıvayan Yıldız’ın detektiflik macerası giderek karmaşıklaşacak, ancak dostlarının da yardımıyla en içinden çıkılamaz durumlarda bile pes etmeyecektir. 

Yıldız Alatan ve tamamı ev kadınlarından oluşan arkadaşlarının sırlarla dolu macerasına hazır mısınız? 

Türk kadın polisiye yazarları arasında her yeni kitabıyla yerini daha da sağlamlaştıran Yaprak Öz’den, okuru başından sonuna kadar karanlık bir gizemin içinde heyecanla sürükleyecek yeni bir dizi…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön