Kevin Wilson – Fang Ailesi

Kevin Wilson’ın Fang Ailesi adlı kitabı, etraftan harika yorumlar duyup meraklandığım ve sanatçı bir aileden  bahseden bir kitap nasıl kötü olabilir ki diye okuduğum bir kitap. Hatta okuyalı uzun zaman oldu ancak bende büyük hayal kırıklığı yarattığı için hemen yazmak istemedim. Ya gerçekten artık çok zor beğeniyorum ya da popüler olan çoğu kitap nedense okumaya değmez nitelikte.

kevin wilson

Kitabın nesi bu kadar beğenildi bir türlü anlamış değilim. Acaba diyorum performans sanatının dibine vurmuş aileler mi çekici geliyor okurlara? Dibine vurmuş derken, saçma sapan sulu şakalardan farksız bir şeyler oluyor bu arada, sanat demeye bin şahit ister. En azından yapılan işler değişik olsaydı da eh performans sanatı da çok keyifli diyebilseydim.  Marina Abramovic ve Ulay olmasa ne berbat bir şeymiş performans sanatı dedirtir bu kitap insana.

kevin wilson

Yoksa yirmili yaşlarındaki her genç her şey için ailesini suçlarken bunu bir kitapta da okumak doyum mu sağlıyor? Bunu da düşünmedim değil. Kevin Wilson‘ın ebeveynlerin çocuklarına zarar vermesi durumunu anlatmak için “performans sanatı”nı bir metafor olarak kullandı mı diyede de düşündüm. Sonra hemen vazgeçtim bu düşünceden, olacak iş değil. Demem o ki, aman benim kafam plajda edebiyat kaldırmaz çerez ver dersen okuyun derim. Yoksa hiç tavsiye etmem. Yine de meraklananlarınız varsa, Fang Ailesi‘ni buradan satın alabilir, aşağıda da tanıtım yazısını bulabilirsiniz. Keyifle!

Kevin Wilson

Bay ve Bayan Fang yaptıkları şeye sanat diyorlardı. Çocuklarına göre ise bu bir tür şeytanlıktı.

Şayet Caleb ve Camille Fang gibi hayatınızı performans sanatına adamışsanız, ve yapıtlarınız gerçekliği çarpıtmak üstüne kurulmuşsa, konu ebeveynliğe geldiğinde kimse sizden harikalar beklememeli. İnanmazsanız Buster ile Annie Fange sorun. Onlar kendilerini bildi bileli (istemeden) anne babalarının zirzop yapıtlarında rol aldılar. Ama sonra büyüdüler, önce anne babalarının yarattığı garip dünyanın ötesine adım attıkları yaşa, ardından o dünyada tutunamayıp, kurdukları yaşamların başlarına yıkıldığı yaşa geldiler. Biri sancılı bir yazar, diğeri Hollywoodda umut veren bir aktris olan iki kardeş, büyüdükleri eve dönmekten başka çare göremediler. Ancak anne babaları onlarla ilgilenemeyecek kadar meşguldü; “başyapıtımız” dedikleri son bir performansı hayata geçirmeye hazırlanıyorlardı. Çok geçmeden hırslar çarpıştı ve her bir Fang üyesi çok önemli bir kararın eşiğine geldi: Önemli olan aile miydi, yoksa sanat mı?

Kevin Wilsonın pek çok yayın organı tarafından “yılın en iyileri” seçkisine dahil edilen ve yakında sinemaya uyarlanacak romanı FANG AİLESİ, sürekli çatışan ama birbirini sevmekten asla vazgeçmeyen tuhaf bir ailenin eşsiz hikayesi.

Comments are closed.

Menüye dön