F. Scott Fitzgerald, The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby

Haruki Murakami’nin en sevdiği kitaplar arasında olması bir yana, bir klasik olarak okumakta geciktiğim onca kitaptan biriydi F. Scott Fitzgerald‘ın Muhteşem Gatsby adlı kitabı. Nihayet bitti ancak kitaba biraz geç kalmışım gibi hissetmediğimi söylesem yalan olur. Belki daha gençken okusam, daha çok etkilenecektim. Muhteşem Gatsby’i kanım kıpır kıpırken okusam aşklara ve insanlara çok daha farklı bakacaktım belki de…

the great gatsbyOnca arkadaşım ve elbette en sevdiğim yazar Haruki Murakami‘nin favori kitabı beni etkilemese olmazdı. Çoğu insan tarafından Amerikan edebiyatının en büyük kitabı olarak anılan Muhteşem Gatsby bunı fazlasıyla hak ediyor diyebilirim. Diline aşık oluyor insan bir kere, oldukça sade ve akıcı. İnsanı alıp götürüyor F. Scott Fitzgerald. Mükemmel bir alemde süzülmek kalıyor okura da. Bu kitap üzerine zaten birçok yazı ve eleştiri bulabileceğinizden ben  çok bahsetmeyeceğim. Yaşasın Google!

francis scott fitzgerald

F. Scott Fitzgerald her yerde!

F. Scott Fitzgerald‘ı da duymayan kalmamıştır zaten, yine de ismi pek tanıdık gelmiyorsa The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi) filminden muhakkak hatırlarsınız. Kendisi bu kısa öykünün yazarı efenim. Hayatını okumanızı da tavsiye ederim aslında. Pek bir renkli, pek bir hoş. Yok ben kitabı okumayacağım diyenleriniz olursa da filmi var, hem de Robert Redford oynuyor! Ben de en kısa zamanda izleyeceğim. Ben filmi de izleyemem diyorsanız eğer oyunu da var! İyi eğlenceler.

Güncelleme: Muhteşem Gatsby en çok sevdiğim yönetmenlerden biri olan Baz Luhrmann tarafından sinemaya uyarlandı 2013 senesinde. Özellikle bu filmi mutlaka seyredin derim. Başrolde Leonardo DiCaprio ve Tobey Maguire inanılmaz işler çıkarmışlar ortaya. 

F. Scott Fitzgerald

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: F. Scott Fitzgerald, The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby 1920’ler ABD’sinin toplumsal portresini çizerken, “Amerikan rüyası” düşüncesini eleştiriyor.

Genç ve yakışıklı zengin Jay Gatsby, zengin muhiti Long Island’daki villasında çılgın partiler verir ve gösterişli bir hayat sürer. Servetinin kaynağı komşuları arasında dedikodu konusu olan Gatsby, pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmaz ve adeta sefahat içinde yüzer. Ancak bu ışıltılı hayatın ardında, yalnız ve hayal kırıklığına uğramış bir adam saklıdır: Gatsby’nin hayattaki tek arzusu, geçmişi geri getirmek ve savaş öncesinde beraber olduğu sevgilisi Daisy Buchanan ile bir araya gelmektir. Oysa Daisy savaş sırasında evlenmiştir ve şimdi kızı ve kocasıyla birlikte, Long Island’ın karşı yakasında yaşamaktadır…

Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla zenginleşen ABD toplumunda yaşanan dönüşümü ele alan Muhteşem Gatsby, zenginlik, aşırılık, gösteriş ve beraberinde gelen değerler çöküşünün toplumsal güncesi gibidir. Fitzgerald’ın başyapıtı kabul edilen ve birçok defa tiyatroya ve sinemaya uyarlanan roman, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının da en parlak örnekleri arasında sayılır.

“Okuduğum en zengin roman… yeteneğin mucizesi… tekniğin zaferi…”
-Richard Yates-

“Fitzgerald edebi anlamda, gerçekte bir nesil yaratmıştır…”
-The New York Times-

← Önceki yazı
Menüye dön