Evlilik – Sergio Pitol

Sergio Pitol’un Evlilik adlı kısa romanı Yapı Kredi Yayınları’nda alışveriş yaparken kasada görüp, hadi bunu da alayım dediğim bir kitaptı. Şanslı günümdeymişim. Sergio Pitol 1933 yılında Meksika’da doğmuş, İspanya’nın en prestijli ödüllerinden Cervantes Ödülü’nü kazanmış, kültür ateşesi olarak çalışmış, birçok çevirisi olan bir yazar. Evlilik ise beklentilerimi aşan bir kitap.

Evlilik Sergio Pitol

Ana karakter Jacqueline bu zamana kadar okuduğum en fena kadın karakterlerden. Ama bir yandan da onu anlayıp, hak vermeden edemedim. Okurda böylesi çelişen duygular uyandırmanın her zaman çok zor olduğunu düşündüğümden kitabı bu kadar sevdim sanırım. Kitap hiç görülmemiş bir evlilik, kadın, erkek, çıkar ilişkileri, birey olmak, aldatmak, bir ömüre sığdırılabilecek farklı hayatlar gibi konuları ele alıyor. Hiç sıkmadan, yormadan, su gibi akıyor kitap. İlginizi çektiyse mutlaka göz atın derim. Keyifle!

evlilik

Sergio Pitol’un Evlilik adlı kitabının tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya.

Bir burjuva evliliğinin dehşet verici olduğu kadar komik hikâyesi…

Evlilik’in, nefret ettiği vaftiz adı Maria Magdelena’yı Jacqueline olarak değiştiren  kahramanı, mütevazı kökeninden evlilik yoluyla kaçmak isteyen dar görüşlü ve histerik bir kadındır. Hırdavatçılıktan otelciliğe ve turizimciliğe atlayan kocasının ihanetlerine başlangıçta uysallıkla katlanır. Birtakım kültürel etkinliklere katılarak hayatının yükünü hafifletmeye çalışmaktadır. Sonra, bir gün, “kendisini temelli fesat bir kadına dönüştüren bir fikrin” etkisi altına girer. Kocasına misilleme olarak kendisini birbirine benzemeyen bir dizi âşığın kollarına atar. Bu arada onları zengin ve kaba olarak nitelediği kocasını parasına konmak için öldürmeye ikna eder. Ancak bu öldürme girişimleri hep başarısızlıkla sonuçlanır. Depresif bir İtalyan sanat tarihçisiyle olan son aşk macerası ve öldürme planı, kocasının iflasına denk gelir. Kocası kaçar, Jacqeuline ve İtalyan profesör cinayetle suçlanarak tutuklanır. Sonuçta uzun bir ayrılığın ardından, ileri yaşta, kocasıyla evliliğini yeniler, ancak cinayet fikrinden hâlâ vazgeçmemiştir.

Menüye dön