Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız – Deniz Gürsoy

Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız sevgili Deniz Gürsoy’un titizlikle araştırıp ortaya çıkardığı kitaplarından biri. Ne yazsa zevkle okuduğum Deniz Gürsoy bu kitabıyla da beni büyülemeyi başardı. Eski İstanbul’a, o güzelim sokaklara ve sokakların ruhunu yansıtan seyyar satıcılara bir göz atmak isterseniz bu kitabı mutlaka okuyun derim.

Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız - Deniz Gürsoy

Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız yoğurtçusundan sucusuna meyvecisinden tatlıcısına kadar çeşit çeşit seyyar satıcılarının hayalini kurabiliyoruz şimdiki zamanda. Gürsoy ise Osmanlı zamanıyla kalmayıp Bizans’a kadar gidiyor seyyar satıcıları anlatmak için. Ben her zamanki gibi o güzelim eski İstanbul hayalleriyle dolup taştım. Kitaptaki fotoğraflara baktıkça iç geçirmeden edemedim. Özellikle kadınların elbiselerine hayran kaldım. Anlayacağınız Gürsoy kuru kuru seyyar satıcıları anlatmakla kalmıyor, güzel bir İstanbul manzarası sunuyor okura.

Eski sokak tatlarını özlüyor ve bulamıyorsanız Gürsoy bir güzellik yapmış ve tariflere de yer vermiş bu kitabında. Salepten frigoya kadar çeşitli tatların tariflerini evde denemek isterseniz bu kitabı çok sevebilirsiniz diye düşünüyorum. Afiyetle!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız – Deniz Gürsoy

Sokak satıcılarının çoğu dengini yüklenip İstanbul’a taşı toprağı altın diye gelmiş kişilerdir. Sabırla kahrını çekerler İstanbul sokaklarının, taa ki bu kente tutunabilene kadar. Arşınla babam arşınla İstanbul sokaklarını… Sokakları biter mi İstanbul’un! … Benim çocuklarım mahalle seyyar satıcılarının zamanına yetişemedi. Yani, onları en son bizim nesil gördü. O zaman yaşadıklarımızı, gördüklerimizi gelecek nesillere kayıt olarak bırakmak görevi de bize düşüyor. … Bu kitapta hem nostalji için geçmişteki sokak satıcılarını hem de geleceğe hoş bir seda bırakmak için günümüzün sokak satıcılarını bulacaksınız. Ama yalnızca İstanbul’un sokak satıcılarını…

Deniz Gürsoy, Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız kitabında bu kez “taşı toprağı altın” İstanbul’un ağız tadını oluşturan bülbül sesli sokak satıcılarını konu alıyor. Üstelik sayfalarda gezinirken seyyar satıcıların avaz avaz sattıkları yoğurdun, macunun, elma şekerinin, simidin, poğaçanın… mutfağınızda kolaylıkla yapabileceğiniz tariflerini de bulacaksınız.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön