Etgar Keret – Buzdolabının Üstündeki Kız

Yakın zamanda Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü adlı kitabını okuduğum Etgar Keret’in bir diğer öykü kitabı da Buzdolabının Üstündeki Kız. Her iki kitaptaki öyküler şahane, aralarında bir kıyaslama yapamayacağım. Ancak bu kitapta aşk daha bir ön planda sanki. İnsanı daha çok içine çekiyor. Öyküleri üst üste okumak istiyor insan.

etgar keret

Bu kitapta “Kal” adlı bir öykü vardı ki asıl beni etkileyen odur. Konusundan bahsetmeyeceğim elbette ancak o öyküyü Christopher Nolan’ın yönettiği bir film haline getirseler eminim olay olur. Aslında her öyküsünden bir flm çıkar Keret’in. Nick Hornby‘de olduğu gibi onun öyküleri de beyaz perdeye taşınsa keşke.

etgar keret

Siren Yayınları‘ndan çıkan kitabın tanıtım metnini aşağıda bulabilir, kitabı buradan satın alabilirsiniz. Keyfile!

Etgar Keret’in şenlikli, sıra dışı ve sarsıcı dünyasına açılan benzersiz bir geçit: Buzdolabının Üstündeki Kız. Sevdiği kadın için duvarların içinden geçmeye hazır bir genç, hiçten yapılmış bir adamı seven bir genç kadın, rüyalarını öğüten canavarla kapışan bir adam, şapkasının içinden tavşan çıkarmak isterken kopmuş bir tavşan kafası çeken bir sihirbaz, kendini sorgulamaya yeltenen dünyanın en geri zekâlı gizli ajanı, makineli tüfek ile bahçesindeki meyve ağacına dadanan çocukları kovalayan bir babaanne ve dahası…

Buzdolabının Üstündeki Kız, gerçekliğin varsayılan ayarlarıyla ince ince oynuyor, sıradan hayatların saçmalıklarına neşter atıyor. Yürümekten çok tökezleyenler, görkemli kaybedenler, neden sorusunu sormaktan çoktan vazgeçenler Keret’in yarattığı dünyadan buraya, bizlere hınzır hınzır göz kırpıyor.

Buzdolabının Üstündeki Kız inceliği, dehası ve sevecenliğiyle şahane bir kitap.

Menüye dön